Sposób na  fabułę

Jak wymyślić historię, opowieść, fabułę? Czy to coś z niczego? Czy wystarczy uruchomić wyobraźnię i reszta sama się zadzieje? Grupa ,,konstruktorów książki”, startująca w konkursie GGP, zmierzyła się z tymi pytaniami w czasie zajęć kreatywnego pisania. Wykorzystując zgromadzone przedmioty i obrazki, luźno ze sobą powiązane, konstruktorzy postarali się wymyślić ciekawą historię. Po wielu dyskusjach  obmyślili bohaterów, umiejscowili ich w czasie i przestrzeni, nadali chronologię wydarzeniom. Wszystkim dopisywał świetny humor i z przyjemnością wykonali zadanie.

Efektem zajęć stało się ważne stwierdzenie, że tworzenie książki przypomina układankę. Różne jej elementy muszą do siebie pasować, aby całość była spójna i zrozumiała. Liczy się ekspresja, i owszem, ale  należy też kontrolować logikę wątków, konsekwencję i nie zapominać o tym, co zostało wcześniej powiedziane. Przy tym wszystkim warto się dobrze bawić, bo humor też jest wielką zaletą książek. Grupa ustaliła, że zajęcia były bardzo pomocne i wstępnie opracowane pomysły zostaną niedługo przez nich wykorzystane.

Zajęcia to przedsmak tego, czym parać się będą konstruktorzy w kolejnym etapie pracy nad projektem: ,,Od pomysłu do wydruku. Jak napisać i wydać ciekawą książkę dla jasielskich nastolatków?. Zespół projektowy: Ala, Maja, Ada i Zuzia.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny