Bajkowy styczeń

Uczestnicy zintegrowanej grupy projektowej „Witajcie w naszej bajce..” – w  jaki sposób bajkoterapia może pomóc jasielskim dzieciom zrozumieć siebie i świat? wspierani  przez okiem Opiekuna Zespołu w styczniu wzorowo wywiązali się ze swoich zadań.

Bardzo przyjemne i pouczające  przeżycia przyniosła giełdowiczom wizyta w Miejskiej  Bibliotece  Publicznej – Oddziale dla Dzieci  w Jaśle, gdzie mieli możliwość zapoznać się z różnego rodzaju bajkami terapeutycznymi. Podczas przeglądania  księgozbioru uczniowie zwracali uwagę na sposób ich pisania, używany język, specyfikę bohaterów. Czytali ciekawe teksty  sobie nawzajem, analizując odczucia im towarzyszące podczas zarówno słuchania jak i czytania bajek.

Przygotowali i przeprowadzili z panią bibliotekarką wywiad  na temat wiedzy czytelników o bajkach terapeutycznych. Zadawali pytania, czy dzieci z terenu Jasła często sięgają po bajki terapeutyczne i czy ich rodzice im je czytają, czy dzielą się swoimi spostrzeżeniami z innymi, czy zachęcają do czytania innych poprzez dzielenie się pozytywnym oddziaływaniem takich utworów.

Zespół Projektowy dowiedział się, że jasielski Oddział dla Dzieci dysponuje dużym zbiorem bajek terapeutycznych. Są one chętnie wypożyczane przez małych czytelników, a także przez ich rodziców. Biblioteka promuje bajki dla dzieci, w tym terapeutyczne , organizując ciekawe imprezy czytelnicze, wystawy książek, spotkania z autorami, realizując interesujące projekty dla najmłodszych czytelników.

W kolejnych tygodniach uczestnicy podjęli opracowanie narzędzia badawczego (ankiety) oraz przeprowadzenie badania ankietowego.

Z pomocą Internetu a także w wybranej literaturze szukali informacji na temat narzędzia badawczego jakim jest ankieta, wspólnie określili sobie  co chcecie w niej zawrzeć. Ustalili także grupę badawczą – dzieci z klas 4-8  jasielskich szkół podstawowych. Członkowie Zespołu opracowali pytania ankietowe dotyczące ulubionych bajek, ich roli  w życiu dzieci, emocji, jakie wywołują oraz wiedzy o bajkach terapeutycznych.

Ankietę przeprowadzono w wybranej grupie dzieci z terenu miasta Jasła. Następnie giełdowicze przeanalizowali ankiety, opracowali wyniki i wyciągnęli wnioski. Największa liczba spośród ankietowanych dzieci z Jasła, uważa że bajki mogą pomóc dzieciom w radzeniu sobie z trudnymi sytuacjami.

Realizując następne zadanie, uczestnicy udali się do Świetlicy Socjoterapeutycznej,  gdzie opowiedzieli uczestnikom o projekcie, w którym uczestniczą oraz zachęcili dzieci do wysłuchania zaproponowanych przez nich bajek. Bajki zostały dobrane stosownie do wieku, uczestnicy spotkania czytali je powoli, spokojnym głosem. Po każdej przeczytanej bajce słuchacze mieli możliwość określić swoje emocje i odczucia towarzyszące im podczas słuchania. Okazało się, że bajki terapeutyczne bawią, uczą, pokazują emocje innych, pozwalają lepiej rozumieć innych ludzi. Podsumowaniem styczniowej pracy zespołu projektowego była prezentacja wyników cząstkowych dla dzieci z miasta Jasła w GEN.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny