Bajka terapeutyczna wyjaśnia świat

Początkiem grudnia uczestnicy projektu „Witajcie w naszej bajce…”. W jaki sposób bajkoterapia może pomóc jasielskim dzieciom zrozumieć siebie i świat? podjęli kolejne kroki do stworzenia bajki terapeutycznej, rozdzielili między sobą kolejne zadania i przeanalizowali dotychczasowe działania.

Podczas kolejnego spotkania wyszukaliśmy w internecie informacje o historii baśni i bajki jako formy literackiej oraz o sławnych bajkopisarzach. Uczestnicy projektu dowiedzieli się, jakimi cechami charakteryzują się bajki dla dzieci i jak ogromnie pozytywny wpływ mogą mieć na samopoczucie czytelnika odpowiednio dobierane i właściwie dozowane opowieści.

Następnie Zespół Projektowy przygotował się do wywiadu z psychologiem. Uczniowie zaplanowali jego przebieg, a także przygotowali pytania, dzięki którym mogli uzyskać od specjalisty ciekawe informacje.

Podczas kolejnego  spotkania uczniowie wraz z Opiekunem Zespołu udali się do SOSW w Jaśle, gdzie czekała na nich p. Marzena Lechwar- wieloletni psycholog i terapeuta. Uczestnicy z dużym zaangażowaniem podeszli do swojego zadania. Bardzo profesjonalnie przeprowadzili wywiad, w czasie którego pani psycholog udzieliła im ciekawych i wyczerpujących odpowiedzi. Dowiedzieliśmy się min. że bajka terapeutyczna dostarcza dzieciom wiedzy, która ułatwia radzenie sobie w trudnych emocjonalnie sytuacjach. Cechą takiej bajki jest to, że bohater doświadcza np. strachu, lęku, złości lub gniewu, a bajkowe postacie pomagają mu zrozumieć świat i powrócić do równowagi.

Następnie nasza rozmówczyni przeczytała dla nas bajkę „O przyjaźni”. Przeprowadziła rozmowę na temat bajki, odpowiedziała na pytania i wyjaśniła jej morał. Uczestnicy czytali sobie nawzajem  inne, równie ciekawe bajki i rozmawiali na ich temat, poznawali ich strukturę, a także wyciągali wnioski z lektury. Mieli możliwość analizowania własnych odczuć podczas czytania, a także słuchania i interpretowania konkretnych bajek. Rozmawiali o własnych emocjach i towarzyszących im odczuciach.

Giełdowicze nie tylko wsłuchiwali się w bajki terapeutyczne, ale także ilustrowali własne odczucia i przeżycia im towarzyszące podczas słuchania Mając już wiedzę o bajkach terapeutycznych i ich wpływie na małego człowieka, uczestnicy postanowili promować akcję czytelniczą i zainspirować nią uczestników Świetlicy Socjoterapeutycznej.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny