Aqua Guardians. Jak zwiększyć dostęp jaślan do pitnej wody?

Nasza grupa Strażników Wody ciągle działa. Szukamy informacji o wodzie i poszerzamy swoją wiedzę na jej temat.

W celu uzyskania informacji, jakie właściwości ma woda i jakie mają one znaczenie dla organizmów żywych, przeprowadziliśmy doświadczenia. Wykazaliśmy, że woda ma dużą lepkość oraz napięcie powierzchniowe. W tym celu na monetę jednozłotową kroplomierzem nanosiliśmy krople wody. Okazuje się, że na jednej monecie mieści się ich ponad 50. Wiemy, że detergenty zmniejszają napięcie powierzchniowe i dlatego mycie rąk z użyciem mydła pozwala lepiej wypłukać bród z zakamarków naszej skóry. Wykonaliśmy również modele budowy cząsteczki  wody. Pani Katarzyna Gardzina, która prowadziła zajęcia, wyjaśniła nam, jakie wiązania chemiczne występują w tej niepozornej cząsteczce i dlaczego woda jest dipolem oraz świetnym rozpuszczalnikiem. Rozpuszczaliśmy sacharozę i skrobię, aby wyciągnąć  wnioski na temat rozpuszczalności tych cukrów.

Interesowało nas również, skąd się bierze woda w naszych kranach. Dlatego, po uzyskaniu zgody od Prezesa MPGK, postanowiliśmy udać się na Stację Uzdatniania Wody w Jaśle. Tam przyjął nas Pan Jacek Nachmann, Kierownik Stacji. Podczas wizyty mieliśmy okazję poznać procesy uzdatniania wody. Dowiedzieliśmy się, jakie technologie są wykorzystywane w tym procesie, a także mieliśmy okazję porozmawiać z pracownikami stacji, którzy udzielili nam informacji na temat znaczenia czystej wody. Po zwiedzeniu wszystkich punktów stacji, mogliśmy zadać kilka pytań Panu Kierownikowi,  który udzielił nam wyczerpujących informacji. Wiemy już, jak często sprawdzane są próbki wody, jakiej jest ona jakości
w jasielskich rzekach oraz co w wypadku przeprowadzenia ataku terrorystycznego poprzez skażenie wody. Na końcu udaliśmy się do laboratorium, gdzie mieliśmy możliwość zapoznana się z metodami analizy wody i kontrolą jej jakości. Wiemy, jakie parametry są monitorowane, aby woda spełniała wszystkie wysokie normy wody pitnej.

Jeszcze nie skończyliśmy naszych działań, więc do zobaczenia.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny