Zagraniczni goście w GEN

W miniony weekend Generator Nauki GEN odwiedzili przedstawiciele miast partnerskich i zaprzyjaźnionych z Jasłem. Sobotnia wizyta w GEN-ie była dla nich doskonałą okazją do tego, aby zobaczyć, jak działa nowoczesne centrum nauki. Przekonali się również o tym, że misją GEN-u nie jest wyłącznie szeroko rozumiana edukacja i popularyzacja nauki. To również miejsce, w którym mieszkańcy Jasła, bez względu na wiek, mogą spędzać wolny czas realizując swoje pasje.

Zagraniczni goście z zaciekawieniem przemierzali kolejne strefy Generatora. W rolę przewodnika wcielił się Krzysztof Haluch, kierownik GEN. Szybko okazało się, że bariera językowa nie ma kompletnie żadnego znaczenia, kiedy w grę wchodzi nauka i empiryczne metody poznania reguł rządzących między innymi zjawiskami fizycznymi. Zwiedzających zaskoczył przede wszystkim fakt, że GEN jest miejscem, w którym eksponatów nie tyle można dotykać, co wręcz należy to robić. Skrzętnie zresztą korzystali z tej sposobności. Wystarczy wspomnieć, że nasi południowi sąsiedzi z Czech, z godną pozazdroszczenia determinacją przez kilkanaście minut walczyli o to, aby uzyskać jak najlepszy wynik w uzyskaniu energii na kole wodnym. Trzeba przyznać, że całkiem nieźle poradzili sobie z tym zadaniem, uzyskując 263 kW.

Pozytywne wrażenie na zagranicznych gościach zrobiły również: Strefa Kreatywności i Mediateka. Dowodem może być opinia Libora Střechy, burmistrza czeskiego Hodonína. – To bardzo ciekawe przedsięwzięcie. Widziałem już kilka podobnych projektów w Europie. Uważam, że jest to świetna sprawa, przede wszystkim dla młodych ludzi. Mam tutaj na myśli dzieci, w zasadzie w każdym wieku, od przedszkolaków, przez uczniów szkoły podstawowej, na starszej młodzieży kończąc. Widzę, że jest to też miejsce, w którym czas spędzać mogą rodzice z dziećmi. Sądzę, że bardzo ważne jest to, że można przeprowadzać tutaj różne doświadczenia. Możemy zobaczyć to na własne oczy. Ogólnie rzecz biorąc, bardzo mi się tutaj podoba. W mojej opinii takie ośrodki są bardzo ważne dla rozwoju całej społeczności. Największe wrażenie zrobiła na mnie Mediateka, jako przestrzeń, z której może skorzystać w zasadzie każdy, dzieci i dorośli – mówi.

Generator Nauki GEN odwiedziły delegacje miast partnerskich i zaprzyjaźnionych ze: Słowacji (Vranov nad Topl’ou, Trebišov, Bardejov), Węgier (Sárospatak), Rumunii (Székelyudvarhely), Czech (Hodonín), Ukrainy (Truskawiec, Sambor) oraz Serbii (Kikinda).  

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny