Wiosna zapuka do drzwi Mediateki! Kolejne spotkanie nad planszą już za kilka dni

Mijają kolejne tygodnie, a „Niedziele z planszówkami” wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem miłośników gier planszowych i fabularnych. Najbliższe spotkanie nad planszą odbędzie się już 3 marca br. Obserwując panującą za oknem aurę, aż trudno uwierzyć, że zima tak wcześnie zaczęła nas opuszczać. Dlatego też niedzielne spotkanie z planszówkami w Mediatece utrzymane będzie w wiosennym klimacie. Każdy nowy fan gier planszowych może liczyć na ciepłe przyjęcie.

Wiele gier planszowych nie tylko bawi, lecz również uczy. Nic więc dziwnego, że co najmniej kilka tytułów gier edukacyjnych znajdziecie na półkach Mediateki. Najbliższą okazją do tego, aby po nie sięgnąć będzie kolejne spotkanie w ramach cyklu „Niedziel z planszówkami”, na które zapraszamy już w niedzielę (3 marca br.). Tematem przewodnim będzie zbliżająca się wielkimi krokami wiosna.

Do GEN-u ponownie zawitają gracze należący do nieformalnej grupy „Planszowe Klimaty – klub gier planszowych” w Jaśle. W niedzielę zaproszą fanów gier planszowych do wspólnej rozgrywki z grą „Łąka”. W grze Klemensa Kalickiego gracze wcielają się w rolę obserwatorów przyrody, których zadaniem jest eksploracja okolicy w poszukiwaniu roślin, zwierząt i ciekawych zagadek. „Łąka” to zaproszenie do wspaniałej przygody z fauną i florą, której bogactwo przejawia się w przepięknych ilustracjach. To także prawdziwa skarbnica wiedzy o wielu gatunkach roślin i zwierząt.

W Mediatece, na graczy czekać będzie zdecydowanie więcej ciekawych tytułów. Wśród nich znajdziecie między innymi grę „Everdell”, którą z czystym sumieniem można określić mianem planszówkowego hitu. Trójwymiarowa plansza spełni oczekiwania estetyczne nawet najbardziej wymagających graczy. Wycieczka do magicznego lasu pozwoli Wam odkryć fascynującą cywilizację zwierząt. Reszty dowiecie się odwiedzając GEN.

W przeddzień Międzynarodowego Dnia Mistrza Gry Mediatekę odwiedzą również fani gier fabularnych. Wszystkich miłośników RPG-ów zapraszamy na sesję D&D, którą poprowadzi Mistrz Gry – Tymoteusz.

Kim jest Mistrz Gry? To przewodnik po wspólnej przygodzie, osoba, która ma pełną kontrolę nad światem gry, kreuje przygody oraz postacie. Mistrzem Gry, może zostać każdy, kto ma pomysł na ciekawą przygodę i chęć prowadzenia akcji. To jego umiejętności i wyobraźnia sprawiają, że fani RPG zapominają o realnym świecie. Brzmi to, jak dobra książka lub gra komputerowa? To waśnie jest gra fabularna (RPG).

W Mediatece każdy znajdzie coś dla siebie. Największą popularnością wśród młodzieży cieszy się gra „Dungeons and Dragons” (D&D), ale także nagradzane: „Tajemnice Pętli„, czy „Tajemnice Powodzi„, „Mars 2050″ oraz „Jedyny Pierścień” nawiązujący to książek R.R. Tolkiena. Ciekawostką jest podręcznik do gry „Efekt Mocy” stworzony przez jaślanina Jakuba Węgrzynowicza.

Dla młodszych graczy polecamy scenariusze zawierające elementy bajkoterapii, np. grę fabularną „Mistrz Baśni”, posiadającą walory edukacyjne i uczącą rozwiązywania konfliktów bez przemocy. To narzędzie skonstruowane przez psychologów do przezwyciężania dziecięcych lęków. Dla dzieci w wieku 5-10 lat w Mediatece dostępne są również tytuły: „Equestria”: Puść Wodze Fantazji (Kucyki), „Mausritter” RPG. Gra o przygodach dzielnych myszy, dostępne są również propozycje dla młodszych dzieci np. „Jagodowy Las” (o krasnoludkach) oraz cykl „Baśniogra”.

Sesja gry fabularnej, to doskonały plan na spędzenie niedzielnego popołudnia w gronie rodzinnym lub z kolegami i przyjaciółmi. Podczas gry dziecko uczy się rozwiązywać napotkane problemy bez użycia rozwiązań siłowych. Aby odnieść sukces w grze, wszyscy muszą współpracować. Dziecko, które jest częścią drużyny, buduje silną samoocenę i zwiększa pewność siebie. Gra fabularna to również trening umiejętności społecznych. Empatia, dyplomacja i spryt – to elementy, które są premiowane podczas gry.

RPG-i są wykorzystywane na całym świecie nie tylko do pracy z dziećmi – w ten sam sposób szkoli się agentów służb specjalnych, ratunkowych, mundurowych oraz między innymi pracowników biznesowych.

Na kolejne spotkanie w ramach „Niedziel z planszówkami” zapraszamy już w najbliższą niedzielę (3 marca br.). Mediateka będzie czynna w godzinach od 14.00 do 18.00.       

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny