Wendo w Jaśle

5-6 lutego 2024 r. mieszkanki Jasła w wieku 13-17 lat uczestniczyły w warsztatach Wendo, które odbyły się w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Organizatorami warsztatów byli Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle oraz Generator Nauki GEN.

WenDo to w polskim tłumaczeniu „Droga Kobiet”. WenDo jest jedynąw Polsce metodą samoobrony i asertywności opracowaną przez kobiety i dla kobiet. Łączy w sobie metody samoobrony fizycznej i psychicznej, ale nie jest sztuką walki. Nie polega na nauce, jak się bić, lecz jak nie dopuścić do agresji, a w razie zagrożenia, jak się skutecznie bronić. Pomaga rozwiązywać konflikty, przełamać stereotypy i obawy, poczucie winy i wstyd.  WenDo wzmacnia poczucie pewności siebie i własnej wartości.

Warsztaty poprowadziła Karolina Suska – edukatorka, trenerka WenDo, tutorka, absolwentka Szkoły Liderów PAFW, Akademii Liderów Kultury i Szkoły Trenerów, od ponad 10 lat prowadząca działania aktywizujące na rzecz kobiet. Realizatorka wielu warsztatów rozwojowych, nagradzana na poziomie lokalnym i krajowym za swoją aktywność społeczną i kulturalną.

Uczestniczki wzięły udział w ćwiczeniach dotyczących pracy z oddechem i głosem, ćwiczeniach z zakresu efektywnej komunikacji, symulacjach, dyskusjach i scenkach. W zakresie samoobrony fizycznej ćwiczyły m.in. ciosy, kopnięcia, uwolnienia, bloki, krzyk.

Nauczyły się jak rozpoznawać, kiedy przekraczane są  ich granice i co robić w takich sytuacjach. Dowiedziały się, jak  swobodniej wyrażać swoje opinie,  lepiej “dogadywać” się z innymi i  łatwiej podejmować decyzje – te drobniejsze i bardziej poważne. Zrozumiały, że każda kobieta i dziewczynka może nauczyć się skutecznie bronić i mieć poczucie siły i wpływu na sytuację.

Zadanie realizowane przez Miasto Jasło ze środków projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło Miasto Wiedzy”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny