Warsztaty literackie z Małgorzatą Lebdą

1 grudnia 2023 roku w Mediatece GEN odbyły się warsztaty literackie dla młodzieży z dr Małgorzatą Lebdą „Punctum obrazu, punctum wiersza”.

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom młodzieży, Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Generator Nauki GEN postanowiły złączyć siły i stworzyć młodym ludziom przestrzeń do rozwoju zainteresowań i pasji. Pierwszą gościnią pilotażowego cyklu spotkań z młodzieżą była Małgorzata Lebda – doktor nauk humanistycznych i sztuk audiowizualnych, redaktorka, naukowczyni, felietonistka, animatorka kultury, ultramaratonka. Na przykładach wierszy inspirowanych obrazami  znanych malarzy oraz fotografiami, pokazała czym jest punctum a czym studium obrazu i wiersza.  Przedstawiła sposoby pobudzania własnej kreatywności poprzez korzystanie zarówno z wytworów sztuki wizualnej, które są dla nas ważne, wywołują w nas emocje, jak i tekstów nie tylko literackich, ale zwykłych artykułów z czasopism. Na zajęciach zostały wykorzystane wiersze m.in: Wisławy Szymborskiej, Czesława Miłosza, Mariusza Grzebalskiego, Agnieszki Mirahiny, Witolda Wirpszy.

Podczas warsztatów młodzi twórcy sięgnęli do galerii własnych zdjęć na smartfonach, aby odnaleźć ważny dla nich obraz, który stanie się punktem wyjścia do stworzenia wiersza. Przejrzeli również teksty z prasy popularnie zwanej brukową, aby z wyrwanych z publikacji zdań i wyrazów, skomponować utwór poetycki. Nie przeszkodziło to w uzyskaniu interesujących, wartościowych pod względem artystycznym utworów.

Organizatorami warsztatów byli Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Generator Nauki GEN.

Zadanie jest finansowane z budżetu Miasta Jasła na 2023 rok.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny