W roli dziennikarzy

Młodzież wciela się w dziennikarzy

Nasz zespół projektowy przeprowadził ostatnio wywiad z pracownikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Jasła w celu zdobycia informacji na temat ochrony drzew w Jaśle.

Pan Marcin Gustek przyjął nas gościnnie w swoim gabinecie. Odpowiadał na wszystkie nurtujące całą grupę pytania dotyczące problemów zieleni w naszym mieście. Okazało się, że służby miejskie sadzą nowe drzewa w Jaśle, ale też je wycinają, jeśli przeszkadzają w miejscu budowy lub stanowią zagrożenie dla ludzi. Jaślanie również usuwają drzewa, czego dowodem jest fakt, że w 2020 r. zgłoszono 1131 próśb o wycinkę.

Aby dbać o drzewa, Wydział Gospodarki Komunalnej w Jaśle korzysta z pomocy dendrologa, który doradza, jak je pielęgnować. W naszym mieście są sadzone głównie drzewa rodzime – dęby, buki, klony, jesiony, gdyż wytrzymują trudne warunki. Należą do nich zasolenie ulic zimą, spaliny, brak wody, susze. Niedawno  miasto zdobyło pieniądze na wykonanie ortomapy, która dzięki zdjęciom lotniczym, pokazuje wszystkie drzewa w mieście. Ortomapa to po prostu mapa koron drzew. Wszyscy jaślanie powinni wiedzieć, że sadzenie nowych drzew, dbanie o już rosnące leży w ich interesie. Nie ma bowiem lepszego klimatyzatora, wytwórcy tlenu i oczyszczacza powietrza niż drzewo, zwłaszcza takie, które ma wiele lat i jest duże.

Nikola i Michał

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny