Uczniowie jasielskich szkół podstawowych poznali tajniki druku 3D

Odwiedzając Generator Nauki GEN trudno nie oprzeć się wrażeniu, że nauka i wiedza mają w tym nowoczesnym centrum nauki ścisły związek z nowymi technologiami. Przykładów na potwierdzenie tak postawionej tezy jest wiele. Wystarczy spojrzeć na Strefę Ekspozycyjną naszpikowaną interaktywnymi eksponatami. Teraz okazji do spotkań z nowymi technologiami będziecie mieć jeszcze więcej. W ostatnich dniach do jednej z naszych pracowni trafiły dwie nowoczesne drukarki 3D. W miniony wtorek przetestowali je uczniowie jasielskich szkół podstawowych.

Druk 3D jest jedną z najdynamiczniej rozwijających się dziedzin technologii. Warto dodać, że z możliwości jakie daje technologia druku 3D coraz częściej korzystają prywatni użytkownicy. Kształtowanie przedmiotów poprzez nakładanie kolejnych warstw materiału nie jest już wyłącznie domeną podmiotów działających w różnych branżach produkcyjnych, takich jak na przykład branża motoryzacyjna, lotnicza, elektroniczna i wiele innych.

Co ciekawe druk 3D z powodzeniem może służyć szeroko pojętej edukacji dzieci i młodzieży. Nauka obsługi drukarek 3D, w tym również projektowania przestrzennego i prototypowania to prosta droga do wprowadzenia uczniów w świat nowych technologii oraz pobudzenia ich wyobraźni. Dlatego też postanowiliśmy rozszerzyć swoją ofertę, wyposażając jedną z naszych pracowni w nowoczesne drukarki 3D PRUSA MK4 i PRUSA Mini. W miniony wtorek (16 kwietnia br.) ich możliwości sprawdzili uczniowie jasielskich szkół podstawowych. Do udziału w warsztatach z druku 3D zaprosiliśmy łącznie ponad stu młodych mieszkańców naszego miasta.

Dzieci z zaciekawieniem przysłuchiwały się temu, co o procesie prototypowania oraz samych urządzeniach opowiedziały im instruktorki z Edu3Dkracja. Z uwagą przyglądały się pracy urządzeń i temu jak powstaje trójwymiarowy model jaszczurki. Poznały również wiele interesujących faktów na temat druku 3D i materiałów wykorzystywanych w procesie drukowania. Okazuje się, że filamenty PLA (poliaktyd) jako materiał służący do druku są w pełni biodegradowalne. Do ich produkcji wykorzystuje się bowiem surowce roślinne (np. mączkę kukurydzianą, buraki cukrowe, czy też trzcinę cukrową).

Dzieci, które wzięły udział we wtorkowych warsztatach przekonały się, że druk 3D może być nie tylko doskonałym sposobem na zdobycie dodatkowej wiedzy i umiejętności, lecz także okazją do świetnej zabawy.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny