Uczciliśmy pamięć genialnego wynalazcy lampy naftowej

Ignacy Łukasiewicz przyszedł na świat 8 marca 1822 r. Ten genialny wynalazca, aptekarz, przemysłowiec i filantrop na trwałe zapisał się na kartach historii wielu galicyjskich miast i miasteczek, w tym również Jasła. Nasze miasto sporo zawdzięcza Łukasiewiczowi, który właśnie tutaj prowadził swoją aptekę, a pod Jasłem zbudował pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. W piątek (22 marca br.) uczciliśmy pamięć słynnego pioniera przemysłu naftowego. 

Jaślanie doskonale wiedzą kim był Ignacy Łukasiewicz. Tej postaci nie trzeba im specjalnie przedstawiać. Czym innym jest jednak wiedza na temat historii przemysłu naftowego w Polsce i na świecie, ropy naftowej jako strategicznego z punktu widzenia gospodarki światowej surowca, czy też górnictwa, w tym również wydobycia ropy naftowej. Stąd też w programie jasielskich obchodów 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza postanowiliśmy umieścić wykład naukowy oraz prelekcje, dzięki którym młodzi mieszkańcy Jasła i okolic mogli dowiedzieć się czegoś więcej o “czarnym złocie”.

Sebastian Wiatr, pracownik Exalo Drilling S.A. zapoznał naszych najmłodszych gości ze specyfiką pracy górnika. Dzieci dowiedziały się między innymi tego, że jednym z symboli przynależności do stanu górniczego była niegdyś szpada. Chętnie przymierzały górnicze kaski i tradycyjne nakrycie głowy górnika – czako. Uczestnicy pokazów mogli zobaczyć na własne oczy jak wygląda surowa ropa naftowa i jaki ma zapach. To nie wszystko. 

Z ciekawą prelekcją do Generatora zawitali również edukatorzy z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Do Jasła przywieźli kilka ciekawych eksponatów związanych z “czarnym złotem”, w tym między innymi: model kiwona oraz lampy naftowe. Uczniowie szkół podstawowych, których zaprosiliśmy do udziału w zajęciach przekonali się, że ropa naftowa ma większą gęstość niż woda. Poznali również życiorys Ignacego Łukasiewicza.

W programie wydarzenia znalazł się także wykład dr. hab. inż. prof. AGH Czesława Rybickiego – „Ignacy Łukasiewicz i początki przemysłu naftowego w Polsce”. Nauczyciel akademicki mówił nie tylko o genialnym wynalazcy. Sporo miejsca, w swoim wykładzie, poświęcił pochodzeniu naturalnych źródeł węglowodorów i ich zastosowaniu.

Udział w wykładzie naukowym i pokazach był bezpłatny.

Wydarzenie pn. „Obchody 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza” realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.  

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny