Studenci UTW poznali zasady bezpieczeństwa w obrębie infrastruktury kolejowej

W ubiegłym tygodniu, w Generatorze Nauki GEN studenci jasielskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku wzięli udział w wykładzie na temat bezpieczeństwa w obrębie infrastruktury kolejowej. O tym jak poważne konsekwencje może nieść z sobą nieprzestrzeganie elementarnych zasad bezpieczeństwa, na przykład na przejazdach kolejowych, opowiedział Adam Filar, ambasador kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd”.

W działalność Jasielskiego Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku zaangażowanych jest kilkudziesięciu mieszkańców naszego miasta. Wszyscy tworzą silnie zintegrowaną społeczność lokalną. Integracji, o której mowa sprzyja fakt, że seniorzy mają do dyspozycji miejsce, w którym mogą czuć się jak u siebie w domu. Tym miejscem jest Generator Nauki GEN w Jaśle. To właśnie tutaj, w każdy czwartek studenci UTW spotykają się, aby wspólnie uczestniczyć w różnego rodzaju wydarzeniach.

W czwartek (18 stycznia br.) w spotkaniu z seniorami wzięli udział: Adam Filar, ambasador kampanii społecznej „Bezpieczny Przejazd” oraz Marcin Wietecha, komendant posterunku Straży Ochrony Kolei w Jaśle. Obaj poświęcili ponad godzinę na omówienie problemu bezpieczeństwa w obrębie przejazdów kolejowo-drogowych oraz kolejowych przejść dla pieszych. Zaprezentowali między innymi fragmenty nagrań przedstawiające niebezpieczne zdarzenia w obrębie infrastruktury kolejowej, które stanowić mają przestrogę dla kierowców i pieszych.

Adam Filar wskazał główne przyczyny wypadków, do których dochodzi w Polsce na przejazdach kolejowo-drogowych. Należą do nich między innymi: nieostrożność kierowców, lekceważenie znaku STOP, wjeżdżanie na przejazd, gdy sygnalizator wskazuje światło czerwone, próby przejechania pod zamykającymi się zaporami przejazdów, omijanie zamkniętych rogatek, wjazd na przejazd bez uprzedniego upewnienia się, że nie nadjeżdża pociąg, jazda „na pamięć”.

Jako ambasador kampanii „Bezpieczny Przejazd” podjąłem działania wpisujące się w idę naszej kampanii, a mianowicie propagowanie wiedzy na temat bezpieczeństwa na przejazdach i przejściach kolejowych. Każdego roku dochodzi do licznych wypadów, również z udziałem osób starszych kierujących pojazdami. Spotkanie ze słuchaczami Uniwersytetu Trzeciego Wieku było poświęcone właśnie tym zagadnieniom – wyjaśnia Filar.

W spotkaniu wzięło udział około osiemdziesięciu studentów Uniwersytetu Trzeciego Wieku.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny