Poznajcie „ludolfinę”!

Dlaczego liczbę Pi nazywa się „ludolfiną”? Czym różni się koło od okręgu? Wreszcie, co kryje się pod takimi pojęciami jak cięciwa, średnica i przekątna? Odpowiedzi na tak zadane matematyczne pytania starali się udzielić dzisiaj uczestnicy warsztatów “Zakręć się z nami w Dniu Liczby Pi”. Zajęcia zorganizowane zostały w związku z obchodami Międzynarodowego Dnia Matematyki, który przypada na 14 marca.

Liczba Pi, którą zapisuje się powszechnie literą greckiego alfabetu –  jest jedną z pierwszych liczb niewymiernych odkrytych przez człowieka. Jej wartości ułamkowej nie sposób zapisać za pomocą skończonej liczby cyfr. Uważa się, że jako pierwszy, jej wartość, z dokładnością do dwóch miejsc po przecinku obliczył Archimedes. Niemieckiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi to jednak nie wystarczyło. W pierwszej połowie XVII w. podał więc jej rozwinięcie z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Stąd liczba Pi nazywana jest również „ludolfiną”.

Liczba Pi od wielu wieków fascynuje nie tylko matematyków. Jej popularność daleko wykracza poza zainteresowanie ludzi związanych ze światem nauki. Motywy związane z liczbą Pi obecne są między innymi w literaturze oraz filmie. Wystarczy wspomnieć, że reżyser Darren Aronofsky umieścił π  w tytule jednego ze swoich filmów. Nic więc dziwnego, że to właśnie 14 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Matematyki. Dlaczego właśnie wtedy? Odpowiedź jest bardzo prosta. Wynika to z faktu, że w USA odmiennie niż w Europie zapisuje się daty. Datę 14 marca zapiszemy tam jako 3.14 (najpierw podaje się miesiąc, a dopiero później dzień) co odpowiada wartości liczby Pi w przybliżeniu.

Obchody Dnia Liczby Pi są świetną okazją do tego, aby pasją do nauki, a w szczególności matematyki, zarażać najmłodszych mieszkańców Jasła. Tak też uczyniliśmy. Do wspólnej zabawy z matematyką zaprosiliśmy uczniów szkół podstawowych. W warsztatach “Zakręć się z nami w Dniu Liczby Pi”, które odbyły się w czwartek (14 marca br.) w GEN-ie udział wzięło około stu dzieci. Zajęcia przeprowadzili trenerzy z AMAKids w Rzeszowie.

Podczas blisko godzinnego spotkania uczniowie klas pierwszych i czwartych dowiedzieli się między innymi, że liczba Pi to stosunek obwodu koła do jego średnicy i wynosi w przybliżeniu 3,14 oraz jaka jest różnica pomiędzy kołem a okręgiem. Poznali też wiele matematycznych pojęć. Wszyscy z zaangażowaniem rozwiązywali ciekawe zadania, doskonale się przy tym bawiąc.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny