Podcasting – warsztaty literackie z Georginą Gryboś

19 grudnia 2023 młodzież z jasielskich szkół ponadpodstawowych uczestniczyła w  warsztatach literackich z Georginą Gryboś „Wszyscy opowiadamy historie. Opowiedzmy o książkach. Podcasting i nowe media”. Organizatorami warsztatów byli Miejska Biblioteka Publiczna w Jaśle i Generator Nauki GEN.

Georgina Gryboś – redaktorka Radia Kraków Kultura, prowadzi audycję Literacka Kavka dla niedorosłych poświęconą literaturze dla młodych odbiorczyń i odbiorców oraz piątkowy magazyn Dobre książki, autorka bloga Literacka Kavka. W 2019 roku zwyciężyła w plebiscycie organizowanym przez opowiemci.pl w kategorii najlepszy Fanpage na Facebooku – poświęcony literaturze i czytelnictwu, a w 2021 roku otrzymała nagrodę w kategorii Dziennikarz/Dziennikarka literacka. Znalazła się w gronie najbardziej wpływowych twórczyń i twórców internetowych w kategorii „Profesjonaliści” w 2023 roku.

Prowadząca rozmawiała z uczestnikami o ich zainteresowaniach czytelniczych, o tym jakie książki ostatnio przeczytali i co ich zachwyca w literaturze, a co nudzi. Przedstawiła zasady tworzenia w internecie oraz czym kierować się przy wyborze określonego rodzaju działalności w mediach społecznościowych: czy wybrać konto na Instagramie, Facebooku lub Tik-Toku, kanał na YouTube czy podcast w jednej z platform podcastowych np. Spotify. Przybliżyła strategie określania grupy docelowej, aby swoim potencjalnym odbiorcom pokazać co zamierzamy prezentować.

Uczestnicy w grupach zastanawiali się nad własnym sposobem zaistnienia w mediach jako twórcy reklamujący literaturę. Korzystając z przygotowanych wcześniej książek: „Butelka taty” Artura Gębki; „Rycerz Jan, Królewna Kasia i Smok” Lidki Iwanowskiej-Szymańskiej; „Pan Wyrazisty” Olgi Tokarczuk mieli przygotować plan działania i scenariusz audycji czy postu jako blogerzy, twórcy instagramowi, autorzy podcastów o książkach itp.  Każda z grup przedstawiła prezentację wybranej książki w taki sposób jakby realnie tworzyła dla istniejącej grupy odbiorców.

Dla młodzieży było to nowe, inspirujące  doświadczenie, gdyż zmiana roli z odbiorcy w twórcę zmieniła ich optykę.

Zadanie jest finansowane z budżetu Miasta Jasła na 2023 rok.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny