Podbijamy Krosno!

Każdego dnia robimy to, co potrafimy najlepiej. Chodzi rzecz jasna o popularyzację nauki i wykorzystanie nowych technologii w edukacji dzieci i młodzieży. Dlatego też, kiedy tylko otrzymaliśmy propozycję wzięcia udziału w Akademickim Dniu Nauki, nie zastanawialiśmy się zbyt długo nad tym, czy powinniśmy przyjąć zaproszenia Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. W efekcie, w miniony piątek (8 marca br.) zameldowaliśmy się w Kampusie Techniczno-Sportowym krośnieńskiej uczelni, wzbogacając tym samym program wydarzenia o ciekawe eksperymenty naukowe i warsztaty programowania z klockami LEGO.

Udział naszego zespołu w Akademickim Dniu Nauki w Krośnie jest wypadkową zawartego w ubiegłym roku porozumienia pomiędzy Miastem Jasłem a Państwową Akademią Nauk Stosowanych w Krośnie w zakresie współpracy dydaktyczno-naukowej. Wystarczy wspomnieć, że w grudniu 2024 r. studenci krośnieńskiej PANS wzięli udział w pierwszej edycji Festiwalu Nauki sciFestGEN#, podczas którego zaprezentowali jaślanom między innymi swój flagowy projekt badawczy – bolid “Piła”.

Do Krosna udaliśmy się nie tylko z solidnym zapasem pozytywnej energii, lecz także z zestawami klocków LEGO Education Spike Prime oraz materiałami do przeprowadzenia bardzo prostych, ale fascynujących eksperymentów. Pomysł na przeprowadzenie doświadczeń z wykorzystaniem cieczy nienewtonowskiej, magnesu i drobnych opiłek żelaza, czy też poliakrylanu sodu do przygotowania sztucznego śniegu okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Młodzież, która tego dnia odwiedziła XI Targi Pracy PANS w Krośnie chętnie zatrzymywała się przy naszym stoisku, aby choć na chwilę wcielić się w rolę naukowca amatora. 

Nasz udział w Akademickim Dniu Nauki nie ograniczył się jedynie do prezentacji eksperymentów naukowych. Z myślą o młodzieży przygotowaliśmy tego dnia również warsztaty programowania z klockami LEGO. Do wspólnej zabawy z programowaniem zaprosiliśmy uczniów Zespołu Szkół Elektrycznych i Ogólnokształcących w Krośnie, którzy przez niemal godzinę z zapałem budowali robotycznych rowerzystów. Na koniec wprowadzili roboty w ruch, wykorzystując do tego celu specjalnie skonstruowaną rampę. 

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny