Pierwszy dzień Festiwalu Naukowego sciFestGEN#1 za nami

Wybuchające wulkany, płonące dłonie, wędrujące bąble, wszechobecne roboty i pokazy naukowe z cewką Tesli na czele. Tak w telegraficznym skrócie można podsumować pierwszy dzień Festiwalu Nauki sciFestGEN#1. Trzeba uczciwie przyznać, że bezdyskusyjnie należał on do uczniów jasielskich szkół podstawowych i ponadpodstawowych, uczestników konkursu na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe. Przygotowane przez dzieci i młodzież pokazy zrobiły olbrzymie wrażenie na publiczności, która tłumnie odwiedziła w piątek Generator Nauki GEN. Już jutro na wszystkich pasjonatów nauki i fanów nowych technologii czekać będzie kolejna dawka naukowych wrażeń.

Młodzi naukowcy rządzą!

Pierwszy dzień Festiwalu Nauki sciFestGEN#1 rozpoczął się od solidnego zamieszania, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Wczesnym rankiem, w Sali Audytoryjnej, zespoły biorące udział w konkursie na szkolne stanowisko, pokazy i prezentacje naukowe zaczęły bowiem instalować przygotowane przez siebie wyposażenie stanowisk. Po kilkudziesięciu minutach wszystko było już gotowe. Stoły dosłownie uginały się od ciężaru zgromadzonego sprzętu laboratoryjnego, przyrządów, odczynników, komputerów, robotów i wielu innych. Wkrótce publiczność, z burmistrzem Jasła Ryszardem Pabianem na czele przekonała się na własne oczy, że dzieci i młodzież potrafią zrobić z tych przedmiotów doskonały użytek.

– Tegoroczny festiwal nauki ma nieco inną formułę niż dotychczas. Po raz pierwszy jest on organizowany w Generatorze Nauki GEN, miejscu dedykowanym tego typu wydarzeniom. Inną jest też formuła tego wydarzenia. Po raz pierwszy nie zaprosiliśmy firmy zewnętrznej, która zorganizowałaby nam ten festiwal. Zaprosiliśmy za to nasze jasielskie szkoły oraz koła naukowe studentów działające przy szkołach wyższych. Bardzo cieszy mnie fakt, że zdecydowaliśmy się na przyjęcie takiej właśnie formuły – powiedział burmistrz Ryszard Pabian.

Pokazy i prezentacje naukowe zrobiły olbrzymie wrażenie także na jury konkursu. Warto przy tym podkreślić, że w składzie komisji konkursowej znalazły się: dr Agnieszka Woźniak, prorektor ds. rozwoju Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie oraz dr hab. Katarzyna Mazurek, pracownik naukowy Instytutu Fizyki Jądrowej Polskiej Akademii Nauk w Krakowie, reprezentujące tego dnia podmioty, których GEN jest partnerem naukowo-dydaktycznym. Rywalizacja była bardzo zacięta. O końcowym rezultacie zadecydowały niuanse. W kategorii szkół podstawowych pierwsze miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Jaśle. Wśród szkół ponadpodstawowych triumfował zespół reprezentujący Centrum Kształcenia Zawodowego nr 1 w Jaśle. Zwycięzcy otrzymali nagrody w postaci robotów edukacyjnych i gadżetów naukowych. Wszyscy uczestnicy konkursu, jak również opiekunowie zespołów otrzymali festiwalowe upominki.

Piorunująco interesujące pokazy naukowe

Pierwszego dnia festiwalu nie zabrakło również ciekawych pokazów i prezentacji naukowych przygotowanych przez studentów uczelni wyższych . Ekipa Studenckiego Koła Naukowego „MegaVolt”, którzy zawitali do Jasła z fascynującym „Teatrem wysokich napięć”. Publiczność z zapartym tchem przyglądała się wyładowaniom elektrycznym, będącym efektem działania cewki Tesli.

GEN odwiedziło tego dnia także Koło Naukowe „Rotor”. Studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie opowiedzieli o swoim sztandarowym projekcie – bolidzie „Piła”, którym w tym roku ustanowili rekord Polski w długości przejechanego dystansu na jednym litrze paliwa. Co więcej, za pomocą specjalnego urządzenia studenci krośnieńskiej PANS mierzyli komponenty masy ciała oraz sprawdzali koordynację wzrokowo-ruchową uczestników festiwalu.     

Coś dla siebie mogli znaleźć również fani nowych technologii. Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych przy wsparciu swoich nauczycieli zorganizowali miniturniej e-sportowy. Uczestnicy rywalizowali w nim o laury grając w dwie popularne w środowisku graczy tytuły: League of Legends i Counter-Strike 2. W zabawie wzięło udział ponad dwudziestu pasjonatów gier komputerowych.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się także strefa wirtualnej rzeczywistości oraz międzypokoleniowe warsztaty programowania z klockami LEGO.

Jeżeli nie mieliście okazji odwiedzić Generatora w piątek, nie martwcie się. Drugi dzień Festiwalu Nauki sciFestGEN#1 zapowiada się równie ciekawie. Na miłośników nauki i nowych technologii czekać będzie mnóstwo atrakcji. W sobotę z pokazami chemicznymi wystąpią studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej. Drugiego dnia festiwalu odbędą się także interaktywne pokazy kuchni molekularnej. Przez cały dzień będzie można skorzystać także ze stref wirtualnej rzeczywistości. Dwudniowy maraton z nauką zakończy się „Opowieścią o dźwięku” w wykonaniu DJ’a Noriza.  

O tym, co wydarzy się w GEN-ie w sobotę, dowiesz się tutaj: https://genjaslo.pl/aktualnosci/szykujcie-sie-na-naukowa-uczte-festiwal-nauki-scifestgen1-zbliza-sie-wielkimi-krokami/

Festiwal Nauki sciFestGEN#1 realizowany jest przez Miasto Jasło w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.   

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny