Pamiętamy o Rudolfie Weiglu

Plakat na 140 rocznicę urodzin Rudolfa Weigla

140 lat temu na świat przyszedł Rudolf Weigl, jeden z trzech patronów Generatora Nauki GEN. Wybitny polski biolog urodził się 2 września 1883 r. Postanowiliśmy uczcić pamięć naukowca, który zasłynął wynalezieniem pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu. Aby przybliżyć Wam postać związanego z Jasłem naukowca, w najbliższą sobotę, wyświetlimy film o Rudolfie Weiglu z cyklu „Giganci Nauki”. To jednak nie wszystko. W GEN-ie czekać będzie na Was również spotkanie z mięsożernymi roślinami.

Rudolf Weigl urodził się na Morawach w Przerowie. Jego rodzice, Fryderyk i Elżbieta z Kröselów byli obywatelami monarchii austro-węgierskiej. Los sprawił, że niespełna czteroletni Rudolf stracił ojca. Fryderyk Weigl zginął w wyniku nieszczęśliwego wypadku. Po śmierci ojca Rudolf wraz z rodzeństwem i matką przenieśli się do Wiednia. W stolicy wielonarodowej monarchii Elżbieta poznała Józefa Trojnara, za którego następnie wyszła za mąż. Razem wyjechali do Galicji, gdzie najpierw osiedli w Jaśle, a następnie w Stryju. W 1907 r. ukończył studia przyrodnicze na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie.

Już w czasie Wielkiej Wojny rozpoczął badania nad tyfusem plamistym. Efektem wytężonej pracy naukowej wybitnego biologa było wynalezienie pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw durowi plamistemu (tyfusowi), dzięki której możliwe było uratowanie życia milionów ludzi. Nie kto inny, jak właśnie Weigl był pomysłodawcą wykorzystania wszy jako zwierząt laboratoryjnych. Osiągnięcia w dziedzinie walki w tyfusem sprawiły, że od 1922 r. zgłaszany był do Nagrody Nobla. Otrzymał do niej nominację w 1936 r. Po drugiej wojnie światowej jego kandydatura została wycofana przez władze PRL.

O tym, jak olbrzymi wkład Rudolf Weigl włożył w rozwój nauki, świadczyć mogą słowa, jakie w latach dwudziestych ubiegłego wieku wypowiedział Charles Nicolle, zdobywca Nagrody Nobla w 1928 r. Francuski biolog powiedział wówczas, że „walka z tyfusem plamistym nie wyglądała bardzo korzystnie tak długo, aż na widownię wstąpił znakomity badacz polski, profesor Rudolf Weigl ze Lwowa”.

Jeżeli chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o Rudolfie Weiglu, koniecznie odwiedźcie w sobotę Generator Nauki GEN. W sali audytoryjnej odbędą się bowiem dwie projekcie filmu z cyklu „Giganci Nauki – Rudolf Weigl” (godz. 10:30 i 12:00).

To jednak nie wszystko. W GEN-ie odbędą się również fascynujące warsztaty biologiczne – rośliny mięsożerne. Spotkanie rozpocznie się o godz. 11:00. Wstęp na film o Rudolfie Weiglu i warsztaty biologiczne są bezpłatne

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny