Pamiętamy o genialnym matematyku z Jasła. 137 lat temu urodził się Hugo Steinhaus

Hugo Stainhaus jest postacią, która zajmuje poczesne miejsce w annałach polskiej nauki. Pamięć o genialnym matematyku, współtwórcy słynnej lwowskiej szkoły matematycznej jest szczególnie żywa w Jaśle, w którym 14 stycznia 1887 r. przyszedł na świat.  Wystarczy wspomnieć, że jest on jednym z patronów Generatora Nauki GEN w Jaśle. Właśnie tutaj, w najbliższy piątek odbędą się obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa. 

„Matematyka była nauką teoretyczną, ale Steinhaus próbował znaleźć dla swoich teorii także zastosowanie praktyczne” – ten cytat z książki Mariusza Urbanka o genialnych matematykach należących do lwowskiej szkoły matematycznej doskonale charakteryzuje urodzonego w Jaśle Hugona Steinhausa. Za potwierdzenie tak postawionej tezy posłużyć mogą wydarzenia z 1948 r., kiedy to wybitny matematyk wygłosił na ogólnopolskim zjeździe matematyków referat „Drogi matematyki stosowanej”. Niedługo potem, we Wrocławiu zaczął prowadzić seminarium, w ramach którego studenci mogli zgłębiać wiedzę na temat zastosowania matematyki do zagadnień z nauk przyrodniczych, medycznych i społecznych.

O życiu i dorobku naukowym Hugona Steinhausa można by rozmawiać całymi godzinami. Okazją do tego, aby nieco więcej dowiedzieć się o genialnym matematyku, będą obchody 137. rocznicy jego urodzin, które odbędą się w najbliższy piątek (19 stycznia br.) w Generatorze nauki GEN w Jaśle.

W programie wydarzenia znalazły się:

  • prelekcja Mariusza Świątka, dyrektora Muzeum Regionalnego w Jaśle – „Hugo Steinhaus. Matematyczny geniusz rodem z Jasła”,   
  • wykład otwarty Mariusza Urbanka, autora książki pt. „Genialni. Lwowska szkoła matematyczna” – „Hugo Steinhaus. Matematyk zrobi to lepiej…”.

Jasielskie obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa rozpoczną się o godz. 10.00.

Zapraszamy!

Obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa są zadaniem realizowanym w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny