„Odkrywcy” zgłębiali tajniki działania pola magnetycznego

W minioną sobotę (28 października) grupa „Odkrywców” wzięła udział w pierwszych warsztatach naukowych w ramach nowego roku akademickiego Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Zajęcia stały się dla dzieci doskonałą okazją do przeprowadzenia mnóstwa interesujących doświadczeń i eksperymentów.

Sobotnie warsztaty skupiły się wokół najpopularniejszych działów fizyki i chemii. Największe wrażenie na dzieciach zrobiło doświadczenie dotyczące zjawiska siły magnetycznej. Mali studenci uzyskali własny ferrofluid – zawiesinę mikroskopijnych cząstek substancji ferromagnetycznej umieszczoną w cieczy. Ferrofluidy wystawione na działanie pola magnetycznego np. silnego magnesu mogą przybierać niesamowite formy i wzory. Pole magnetyczne oddziałuje na ferrofluid doprowadzając do polaryzacji i przemieszczania się zawieszonych w cieczy drobinek substancji. W przypadku przygotowanego przez małych studentów Juniwersytetu ferrofluidu był to tlenek żelaza. Zastosowanie w doświadczeniu magnesów o różnej sile np. magnesów neodymowych pozwala zaobserwować nie tylko różnice w sile i oddziaływaniu pola magnetycznego na ferrofluid, ale również gwarantuje godziny dobrej naukowej zabawy.  

Nie zabrakło również wybuchów wulkanów, lawy, wstęgi Mobiusa, elektrostatyki i balonowych szaszłyków.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny