Nauka i edukacja łączą, a nie dzielą

We wtorek (6 lutego br.) w Generatorze Nauki GEN odbyło się oficjalne otwarcie wystawy „Mobilne Laboratorium TPU”, której organizatorem jest Towarzystwo Przyjaciół Ukrainie. Wystawa, na którą składa się 12 eksponatów naukowych ma nie tylko stanowić wsparcie dla edukacji młodych mieszkańców Jasła, lecz także służyć integracji dzieci polskich i ukraińskich. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca 2024 r.

Wystawa adresowana jest do dzieci w wieku od 7 lat oraz osób dorosłych. Różnorodność eksponatów sprawia, że każdy, kto zdecyduje się odwiedzić GEN i zwiedzić ekspozycję, będzie mógł osobiście odkryć świat zjawisk fizycznych oraz zgłębić tajniki wielu innych dziedzin nauki, w tym matematyki, biologii, historii i inżynierii. Każdy eksponat posiada instrukcję w języku polskim i ukraińskim.

W otwarciu wystawy wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych Miasta Jasła z burmistrzem Ryszardem Pabianem na czele, Weronika Marczuk – prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy, Paweł Rewicki – dyrektor ds. projektu z Centrum Kompetencji Segmentu Gospodarki Wodno -Ściekowej GRUNDFOS, Łukasz Szuba – dyrektor Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, dyrektorzy jasielskich szkół i instytucji publicznych oraz dzieci ze świetlicy ukraińskiej w Jaśle wspieranej przez Fundację Slow Beskid.

Jest mi niezmiernie miło, że znów możemy zaproponować coś nowego w GEN-ie, tym razem przy współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Ukrainy. To miejsce, właśnie temu ma służyć. Ma nie tylko pokazywać różnego rodzaju zjawiska fizyczne, czy też chemiczne, lecz także rozwijać pasje, w tym dzieci ukraińskich, których około pięćdziesięciu uczy się w naszych przedszkolach i szkołach podstawowych. Wierzę, że chętnie zajrzą tutaj, aby wypróbować wszystkie z tych ciekawych stanowisk – mówił Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Zdaniem Weroniki Marczuk, prezes Zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ukrainy nie ma wątpliwości, że wizyta „Mobilnego Laboratorium TPU” w Jaśle przyczyni się do zacieśnienia więzi pomiędzy dziećmi narodowości polskiej i ukraińskiej, które razem mieszkają i uczą się w naszym mieście. – Nasze towarzystwo istnieje już od dwudziestu lat. Ruszyliśmy w trasę z moim wymarzonym projektem. Od początku nasze stowarzyszenie miało zajmować się łączeniem narodów. Nikt jednak nie przewidział tego, że spotkają nas tak trudne czasy. W ostatnich latach musieliśmy przestawić się na pomoc ludziom, których dotknęła wojna. Wróciliśmy jednak na swoje tory, w czym pomogli nam nasi partnerzy. Dzieci to nasza przyszłość. Nie mamy prawa pozwolić dzieciom odczuć tego, co przynosi nieszczęście, z którym się borykamy. Najważniejsze jest to, żeby nasze dzieciaki rosły razem, żeby zapomniały o podziałach. Ta wystawa ma łączyć. Dzieci mają się czuć razem jak jedna wielka rodzina – mówiła.     

Wystawę można zwiedzać w godzinach otwarcia Generatora Nauki GEN w Jaśle. Ekspozycja będzie czynna do 3 marca br. Wstęp jest bezpłatny.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny