Mali studenci Juniwersytetu zgłębiali tajniki chemii

W minioną sobotę (23 marca br.) studenci Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej zaprosili małych studentów Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego do fascynującego świata chemii. Dzieci z olbrzymim zainteresowaniem obserwowały poczynania chemików z Koła Naukowego Studentów Chemii „Esprit”. Większość eksperymentów wykonały samodzielnie, świetnie się przy tym bawiąc.

W sobotnich zajęciach wzięli udział wszyscy uczestnicy czternastej edycji JUD, co dla studentów było nie lada wyzwaniem. Poradzili sobie z nim jednak koncertowo, ucząc i bawiąc spragnionych wiedzy i dobrej zabawy, małych pasjonatów nauki.

Połączenie chemii domowej z chemią w czystej postaci okazało się strzałem w przysłowiową dziesiątkę. Wykorzystując plasterek cytryny i sok z czerwonej kapusty dzieci dowiedziały się czym są kwasy i zasady. Mali studenci Juniwersytetu poznali również rodzaje roztworów. Łącząc mąkę z wodą uzyskali zawiesinę porównując ją następnie z roztworem właściwym.

Nie zabrakło również doświadczeń z wykorzystaniem suchego lodu i ciekłego azotu. Tego dnia uczestnicy warsztatów doprowadzili też do erupcji chemicznych wulkanów. Nad wszystkim czuwali studenci, którzy objaśniali młodym chemikom amatorom jakie prawa rządzą poszczególnymi reakcjami chemicznymi.

Na koniec dzieci zobaczyły, jak powstaje chemiczny przyjazny duszek oraz częstowały się chrupkami kukurydzianymi mrożonymi ciekłym azotem.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.   

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny