Mali studenci Juniwersytetu odwiedzili Politechnikę Rzeszowską

Czternasta edycja Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego powoli dobiega końca. Rok akademicki 2023\24 obfitował w mnóstwo naukowych emocji. Nie zabrakło ich również w miniony weekend, kiedy to mali studenci Juniwersytetu udali się wraz z rodzicami na Politechnikę Rzeszowską, aby wziąć udział w fascynujących pokazach i warsztatach naukowych. Studenci rzeszowskiej uczelni zabrali dzieci w podróż do świata wysokich napięć,  bezzałogowych misji kosmicznych i wyładowań plazmowych.

Sobotnia wizyta małych studentów Juniwersytetu na Politechnice Rzeszowskiej była kolejnym rozdziałem współpracy zapoczątkowanej przez Generator Nauki GEN i rzeszowską uczelnię w grudniu ubiegłego roku. Wówczas studenci Politechniki Rzeszowskiej zaangażowani w działalność Studenckiego Koła Naukowego MegaVolt odwiedzili GEN, aby wziąć udział w Festiwalu Nauki SciFestGEN#1. Już wtedy zrodził się pomysł organizacji kolejnych warsztatów wyjazdowych z udziałem dzieci uczęszczających na zajęcia naukowe w ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego. Ostatecznie, w minioną sobotę (6 kwietnia br.) mali studenci Juniwersytetu wraz z rodzicami odwiedzili  Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej.

Studenci rzeszowskiej uczelni, z myślą o małych pasjonatach nauki, przygotowali mnóstwo interesujących pokazów i warsztatów naukowych. SKN MegaVolt zaprosiło dzieci do pracowni wysokich napięć, gdzie mogły zaobserwować działanie generatorów ładunków elektrycznych.

Nasze laboratorium wyposażone jest w urządzenia służące prowadzeniu zajęć z techniki wysokich napięć. Dzisiaj zaprezentowaliśmy naszym gościom najbardziej widowiskowe zjawiska, w tym wyładowania wysokich częstotliwości. Do tego celu wykorzystaliśmy transformatory Tesli, zarówno w klasycznym wydaniu, jak też transformatora skonstruowanego w technologii półprzewodnikowej SSTC. Na drugim z wymienionych urządzeń zagraliśmy pewnego rodzaju małe koncerty muzyczne – mówi Sebastian Hajder, opiekun SKN MegaVolt.

Gwoździem programu przygotowanego przez SKN MegaVolt był pokaz z wykorzystaniem generatora wyładowań piorunowych (generator Marxa), służącego do prezentacji zjawisk, które fizycznie można zaobserwować w przyrodzie podczas burzy. Wizyta w Laboratorium Wysokich Napięć była jedynie namiastką tego, co w sobotnie przedpołudnie czekało na małych studentów Juniwersytetu.

W programie wizyty znalazły się również pokazy w Laboratorium Techniki Świetlnej przygotowane przez pracowników i studentów z Katedry Energoelektroniki i Elektroenergetyki Politechniki Rzeszowskiej. Nie zabrakło także pokazów wyładowań plazmowych. W tym przypadku, w głównej roli wystąpili studenci z Katedry Elektrotechniki i Podstaw Informatyki rzeszowskiej uczelni. W laboratorium zjawiskowym dzieci miały okazję zobaczyć z bliska wyładowania przy zmniejszonym ciśnieniu. Szklane przedmioty, mieniące się różnymi kolorami zrobiły na uczestnikach pokazu olbrzymie wrażenie.

Niezwykle interesujący okazał się także pokaz możliwości mikroskopu o wysokiej precyzji firmy KAYENCE. Mateusz Suliga, asystent w Katedrze Energoelektroniki i Elektroenergetyki Politechniki Rzeszowskiej zaprosił dzieci do wspólnej obserwacji przeróżnych przedmiotów, poczynając od banknotów, na paluszkach i chrupkach kończąc.

Mikroskop, którego możliwości dzisiaj prezentujemy służy do badań związanych z materiałoznawstwem. Dzięki temu urządzeniu możemy badać między innymi różne właściwości danych materiałów oraz to jak zachowują się one w różnych sytuacjach. Prowadząc badania z wykorzystaniem tego konkretnego mikroskopu możemy uzyskać powiększenie od stukrotnego do nawet tysiąckrotnego. Najmniejsza rzecz, jaką moglibyśmy zaobserwować za pomocą mikroskopu może być rzeczą o wielkości około 25 mikrometrów – wyjaśnia Mateusz Suliga.  

Wśród atrakcji nie zabrakło również pokazów łazika marsjańskiego. Studenci z Wydziału Budowy Maszyn Politechniki Rzeszowskiej skupieni wokół projektu o nawie Legendary Rover Team zaprezentowali pojazd będący analogiem łazika marsjańskiego.

Sobotnie warsztaty wyjazdowe w ramach Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego były ostatnimi, w jakich mali studenci wzięli udział w dobiegającym końca roku akademickim 2023/24. Już w najbliższą sobotę (13 kwietnia br.) wszyscy wezmą udział w uroczystym zakończeniu czternastej już edycji programu edukacyjnego realizowanego przez Miasto Jasło. Gala finałowa JUD odbędzie się w Generatorze Nauki GEN (ul. Bednarska 2).  

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa. 

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny