Kreatywne pomysły młodych jaślan nagrodzone

Zakończyła się druga edycja Giełdy Genialnych Pomysłów dla Jasła – konkursu organizowanego przez Miasto Jasło. Przez kilka miesięcy nad swoimi projektami badawczymi pracowało 21 zespołów badawczych złożonych z młodych jaślan.

Zawsze jestem pod wielkim wrażeniem pomysłów przygotowanych przez naszych młodych mieszkańców. Ich kreatywność i odmienne spojrzenie sprawiają, że często wśród przygotowanych przez nich rozwiązań możemy znaleźć prawdziwe perełki. Jestem pod wrażeniem waszego zaangażowania i chęci zdobywania i poszerzania wiedzy w taki właśnie sposób – mówił do giełdowiczów Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

W tej edycji młodzi jaślanie podzieleni zostali na trzy kategorie: zespoły integracyjne (w skład których wchodzili uczniowie Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle wraz ze swoimi rówieśnikami); zespoły ze szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych. Zrealizowane pomysły oceniła komisja ekspercka w składzie: Barbara Wierdak-Cyboroń (przewodnicząca), Wiesław Hap oraz Dariusz Koś (członkowie komisji). Dodatkowo nad całym konkursem czuwała Aleksandra Dacyl, ekspert zewnętrzny.

Dzięki temu, że konkurs ten (staraniem miasta), został wpisany na listę konkursów wiedzy uznawanych w roku szkolnym 2023/2024 przez Kuratorium Oświaty, to zespoły wyróżnione i nagrodzone ze szkół podstawowych mogą otrzymać dodatkowe punkty w trakcie rekrutacji do szkoły ponadpodstawowej.

I miejsce

 • (zespoły integracyjne): „Z muzyką po radość życia! W jaki sposób pomóc jasielskim dzieciom z niepełnosprawnością stać się aktywnymi twórcami i wykonawcami sztuki muzycznej? Zespół: Blanka Larysz, Mikołaj Mikuś, Luiza Ulaszek, Eryk Pszczoła, Natalia Hendzel. Opiekun: Piotr Larysz.
 • (szkoły podstawowe): Bobas, przedszkolak, smyk – mały, ale ważny obywatel Jasła. Jak oznaczyć w naszym mieście miejsca przyjazne maluchom i wykonać ich interaktywną mapę? Zespół: Weronika Brożyna, Adrian Wesecki, Kamil Rymarz, Maja Socha i Taisiia Khyzhnyak. Opiekun: Elżbieta Dubiel.
 • (szkoły ponadpodstawowe): Odkrywamy na nowo nasze miasto. Interaktywna gra miejska „Śladami słynnych jaślan”. Zespół: Julia Momot, Emilia Janik, Antonina Schimdt i Natalia Ziobrowska. Opiekun: Ignacy Wojdyła.

II miejsce

 • (zespoły integracyjne): „Chodź, pomaluj mój świat”…- rozkręcamy wolontariat jasielskiej młodzieży dla rówieśników z niepełnosprawnościami”. Zespół: Oliwia Szajna, Robert Pankiewicz, Anna Szczuc, Kamila Czyżowicz, Maksymilian Kopacz, Kinga Wilczkiewicz. Opiekun: Barbara Dacyl-Świszcz.
 • (szkoły podstawowe): Od pomysłu do wydruku. Jak napisać i wydać ciekawą książkę dla jasielskich nastolatków? Zespół: Alicja Kuźnar, Zuzanna Wojcieszek, Adrianna Dąbrowska, Maja Hendzel. Opiekun: Bożena Dziadzio.
 • (szkoły ponadpodstawowe): Aqua Guardians. Jak zwiększyć dostęp jaślan do pitnej wody? Zespół: Anna Rzemińska, Gabriela Adamik, Emilia Litka, Kacper Bartczak, Wiktor Kozicki i Amelia Musiał. Opiekun: Katarzyna Gardzina.

III miejsce

 • (zespoły integracyjne z SOSW): „Witajcie w naszej bajce”…W jaki sposób bajkoterapia może pomóc jasielskim dzieciom zrozumieć siebie i świat? Zespół: Jakub Starzak, Zuzanna Bochenek, Igor Cyrkiel, Igor Boruta, Gabriela Maguda i Natalia Filip. Opiekun Barbara Kopa.
 • (szkoły podstawowe): Na komputerze świat się nie kończy! Co zrobić, żeby uchronić jaślan od cyberuzależnienia? Zespół: Piotr Kąkol, Miłosz Kiełbasa, Milena Faryj i Kiara Dłuska. Opiekun: Monika Szczepanik.
 • (szkoły ponadpodstawowe): „Niech muzyka porwie cię”…Jak wykonać stronę internetową dla mieszkańców Jasła prezentującą talenty muzyczne jasielskich nastolatków? Zespół: Laura Gondek, Kinga Gwoździańska, Zuzanna Michalska, Emila Pisz i Julia Lepucka. Opiekun: Małgorzata Stefanik.

wyróżnienia:

zespoły integracyjne

 • PrzegadACC, pokazACC, przekonAAC… Jak dostosować przestrzeń Generatora Nauki w Jaśle za pomocą alternatywnych i wspomagających metod porozumiewania się (ACC) dla dzieci z niepełnosprawnością? Zespół: Sara Banach, Karol Królicki, Maja Starzak, Iga Putyło-Sławniak, Katarzyna Dubis oraz Zuzanna Ćmiel. Opiekun: dr Nina Cieślik-Wilk.

szkoły podstawowe

 • Na tropach niezwykłych skarbów kultury i przyrody. W jaki sposób rozbudzić w młodzieży jasielskiej pasje turystyczne?Zespół: Julia Doktor, Fabian Walczyk, Maja Skowron, Jakub Kiełbasa. Opiekun: Justyna Leśniak.
 • „…jeśli mnie oswoisz, będziemy potrzebni jeden drugiemu”… Jak mieszkańcy Jasła dbają o swoje czworonogi. Zespół: Adrian Marchewka, Dawid Myśliwiec, Sebastian Kołek i Adrian Kołek otrzymał wyróżnienie projekt:? Opiekun: Barbara Młocek.
 • Druga młodość planszówek. Jak zachęcić mieszkańców miasta Jasła do rozwijania umysłu i wyobraźni dzięki grze w szachy i warcaby? Zespół: Dawid Michalski, Zofia Majewska, Daria Szafarz, Zuzanna Juszczyk oraz Tobiasz Ryznar. Opiekun Małgorzata Stefanik.
 • „Każdy może być naukowcem” – organizujemy Dzień Nauki Polskiej w Generatorze Nauki GEN w Jaśle. Zespół: Martyna Zborowska, Anna Gondek, Laura Olszewska, Wiktoria Leśniak, Tatiana Berkowicz i Weronika Pastwa. Opiekun: Olga Szudy-Seredyńska.
 • „Cooltura na czytanie”. Jak przygotować i przeprowadzić skuteczną kampanię promującą czytanie wśród najmłodszych jaślan? Zespół: Jan Trzeciak, Tola Fundakowska, Hubert Kajor i Milena Dybaś. Opiekun: Bożena Dziadzio.
 • Czy potraficie się dziwić? – przygotowujemy scenariusze eksperymentów do samodzielnego wykonania w laboratorium Generatora Nauki GEN w Jaśle. Zespół: Franciszek Seredyński, Wiktor Wietecha, Igor Hombesz, Kacper Niedźwiedź, Ignacy Michalski i Adam Ślusarczyk. Opiekun: Olga Szudy-Seredyńska.

szkoły średnie

 • „Zdrowie zaczyna się w głowie”. W jaki sposób zachęcić młodzież jasielską do dbania o zdrowie psychiczne? Zespół: Jakub Kalityński, Zofia Aftanaz, Alan Ślepko i Aleksandra Winnicka. Opiekun: Katarzyna Kalityńska.
 • „Nie samą pracą żyje człowiek. Jak przekonać jaślan do racjonalnego gospodarowania czasem? Zespół: Nina Kordyś, Olga Kordyś, Martyna Gorczyca, Szymon Czyżowicz i Antoni Krajewski. Opiekun: Barbara Czernecka.
 • „Co w glebie piszczy – czyli jak wygląda życie pod naszymi stopami? Zespół: Julia Kusz, Anna Szewczyk, Wiktoria Krzyżanowska, Kamil Czech, Robert Skiba i Kornelia Kozioł. Opiekun: Barbara Czernecka.
 • Reklama w Jaśle – ozdobą czy mankamentem naszego miasta? Analiza przestrzeni miejskiej. Zespół: Weronika Komisarz, Zuzanna Frodyma, Martyna Szudy i Nikola Bigos. Opiekun Ignacy Wojdyła.
 • Kosmetyki prosto z natury. Jak stworzyć i wypromować ekologiczny kosmetyk dla nastolatków? Zespół: Zuzanna Stefanik, Jagoda Dobrowolska, Oliwia Kielar, Oliwia Zawisza i Rita Gondek. Opiekun: Małgorzata Stefanik.

Wszystkim zespołom i ich opiekunom serdecznie gratulujemy!

„Giełda GENialnych Pomysłów dla Jasła” to zadanie realizowane przez Miasto Jasło ze środków projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Urząd Miasta w Jaśle

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny