Gracze opanowali Mediatekę!

Gry planszowe i fabularne to świetny sposób na przerwanie codziennej rutyny i ucieczkę przed szarą rzeczywistością do świata dobrej zabawy, fantastycznych stworzeń, magii i rywalizacji. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób, postanowiło w miniony weekend spędzić długie godziny w Mediatece. To właśnie tam odbył się weekend z planszówkami.    

Każde przekroczenie progu Mediateki wiąże się z poważnym ryzykiem utraty kontroli nad rachubą czasu. Odpowiedzialność za taki stan rzeczy, w głównej mierze, spoczywa na zawartości pudełek, które tylko z pozoru leniwie spoczywają na półkach. Chodzi rzecz jasna o gry planszowe i fabularne, które zarówno w przenośni, jak też w dosłownym rozumieniu tych słów, są prawdziwymi pożeraczami czasu. Co ciekawe, nie należy tego faktu rozpatrywać przez pryzmat zarzutu. Wprost przeciwnie. Nie sposób bowiem utyskiwać na upływ czasu, kiedy spędza się go w rodzinnym gronie, wśród przyjaciół, czy też znajomych.

Goście Generatora Nauki GEN, którzy w miniony weekend (26-27 sierpnia) odwiedzili Mediatekę, mogli przekonać się o tym wszystkim na własnej skórze. Okazją ku temu był weekend z planszówkami. Wybrane tytuły gier planszowych czekały na graczy już od godziny 14. Na zaproszenie odpowiedzieli nie tylko fani gier planszowych i fabularnych, którzy poświęcają im wiele godzin tygodniowo, lecz także osoby, które wcześniej nie miały zbyt wielu okazji do tego, aby w ten właśnie sposób spędzić wolny czas.

Warto podkreślić, że organizatorzy weekendu z planszówkami dołożyli wszelkich starań, aby brak doświadczenia oraz nieznajomość zasad gry, nie okazały się deprymujące dla osób, które po raz pierwszy zetknęły się z grami znajdującymi się na wyposażeniu Mediateki. Spora w tym zasługa zakochanej w grach planszowych i fabularnych rodziny Michalskich z Jasła. Zuzanna i Łukasz Michalscy wcielili się bowiem w rolę swoistego rodzaju przewodników po grach planszowych. Ich zadaniem było przeprowadzenie mniej doświadczonych graczy przez meandry rządzących poszczególnymi grami reguł. Wszystko wskazuje na to, że udało im się skutecznie zasiać ziarno pasji do planszówek wśród uczestników tego wydarzenia.

Przygoda z grami planszowymi i fabularnymi może rozpocząć się zupełnie prozaicznie. Tak było w przypadku Łukasza Michalskiego. – Moja fascynacja grami planszowymi rozpoczęła się od niezwykłego prezentu urodzinowego, który otrzymałem na początku lat 90. W tamtych czasach EuroBiznes i Monopoly królowały na rynku, ale to właśnie gra Magia i Miecz stała się moim wejściem do tego wspaniałego świata. Przez wiele godzin razem ze znajomymi walczyliśmy o zdobycie „Korony Władzy”, wnikając w świat fantasy pełen przygód i nieoczekiwanych zwrotów akcji. To były czasy, które na zawsze pozostaną w mojej pamięci. To, co zaczęło się od osobistego zainteresowania, stało się czymś znacznie większym. Z czasem udało mi się zarazić tą pasją moją żonę, a później wspólnie wprowadziliśmy naszego syna w świat gier planszowych. Wspólne spędzanie czasu nad planszą czy też odwiedzanie w wyobraźni wymyślonych krain stało się naszym wspólnym rytuałem i sposobem na budowanie trwałych więzi i tworzenie niezapomnianych chwil spędzonych razem. Dzięki grom planszowych nasz syn stał się bardziej otwarty i kreatywny – przekonuje. 

Zuzanna i Łukasz Michalscy oraz Elżbieta Adamska, edukator GEN, liczą na to, że weekendowe spotkanie z planszówkami było dopiero pierwszym przystankiem na drodze do zbudowania społeczności graczy skupionej wokół Mediateki. – Organizowanie regularnych spotkań planszówkowych z przyjaciółmi, rodziną czy w klubie gier planszowych może być doskonałym sposobem na zachęcenie innych do wspólnego rozwijania tej pasji, w końcu im więcej osób bierze w tym udział, tym większa jest frajda płynąca ze wspólnego grania. To nie tylko rozrywka, ale także okazja do nawiązywania bliższych relacji z innymi graczami. Dlatego zachęcamy i zapraszamy wszystkich do odkrywania tego fascynującego świata gier planszowych i dzielenia się nim z innymi, aby razem tworzyć niezapomniane wspomnienia i przygody. Mamy nadzieję, iż wkrótce znów się spotkamy nad planszą – mówi Łukasz Michalski.  

Warto wspomnieć, że w Mediatece znalazło się miejsce nie tylko dla gier planszowych, takich jak „Dixit”, „Wsiąść do pociągu”, czy też „Terraformacja Marsa”. Gracze zasiedli również przy „D&D” (Dungeons & Dragons), kultowej grze fabularnej.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny