GEN pamięta o swoim patronie

W miniony piątek (19 stycznia br.) w Generatorze Nauki GEN odbyły się obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa. Genialny matematyk, współtwórca lwowskiej szkoły matematycznej i błyskotliwy aforysta urodził się 14 stycznia 1887 r. w Jaśle. O życiu i karierze naukowej wybitnego jaślanina opowiedzieli Mariusz Świątek i Mariusz Urbanek, pisarz i publicysta, autor wielu biografii.

Hugo Steinhaus był człowiekiem wielu talentów i zainteresowań. Matematyk, który złotymi zgłoskami zapisał się w historii polskiej nauki jest postacią ze wszech miar inspirującą. Steinhaus cenił sobie dobry dowcip. Mawiał, że nie należy nim celować, tylko trafiać. We Wrocławiu, w którym po II wojnie światowej kontynuował karierę naukową jego aforyzmy nazywa się hugonotkami. Interesował się między innymi sportem. Był zapalonym tenisistą. Prawdziwą sławę przyniosły mu jednak osiągnięcia w dziedzinie matematyki.

Choć Hugona Steinhausa śmiało można określić mianem jednego z najwybitniejszych matematyków na świecie, to jest on postacią, która dla wielu mieszkańców Jasła i okolic wciąż pozostaje anonimowa. Generator Nauki GEN stara się to zmienić. W miniony piątek w Sali Audytoryjnej Generatora odbyły się jasielskie obchody 137. rocznicy urodzin Steinhausa, podczas których przybliżono sylwetkę genialnego matematyka.

Mariusz Świątek opowiedział o latach młodości Hugona Steinhausa. Dyrektor Muzeum Regionalnego w Jaśle podzielił się mnóstwem ciekawostek na temat życia rodzinnego sławnego matematyka z licznie zgromadzoną w GEN-ie młodzieżą. W swojej prezentacji wykorzystał archiwalne zdjęcia, na których można było zobaczyć między innymi dom rodzinny Steinhausów.

Mariusz Urbanek skupił się z kolei na karierze naukowej Hugona Steinhausa. Pisarz i publicysta sporo miejsca poświęcił w swoim wykładzie Stefanowi Banachowi, o którym sam Steinhaus mówił, że był on jego „największym matematycznym odkryciem”. Kolejne anegdoty związane z historią lwowskiej szkoły matematycznej wyraźnie przypadły go gustu młodszej części audytorium.  

Prelekcji i wykładowi z uwagą przysłuchiwali się uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego, Szkoły Podstawowej nr 1 i Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle. W wydarzeniu wzięli udział również matematycy, w tym Kazimierz Poniatowski, emerytowany nauczyciel, pomysłodawca Jasielskiego Konkursu Matematycznego im. Hugona Steinhausa.

Obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa wpisały się w cykl wydarzeń, których celem jest popularyzacja nauki i upamiętnienie wybitnych postaci urodzonych w Jaśle lub związanych z naszym miastem.

***

Obchody 137. rocznicy urodzin Hugona Steinhausa są zadaniem realizowanym w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny