GEN miejscem przyjaznym maluchom!

Kilka miesięcy temu uczniowie klasy 6b ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle rozpoczęli prace nad bardzo ciekawym projektem. Zespół w składzie: Weronika Brożyna, Maja Socha, Taja Kmyzhnyak, Kamil Rymarz i Adrian Wesecki postanowił opracować interaktywną mapę miejsc przyjaznym najmłodszym mieszkańcom naszego miasta. W efekcie opracowana została lista, na której znalazły się instytucje miejskie, obiekty rekreacyjne, lokale gastronomiczne i sale zabaw, w których dzieci do siódmego roku życia mogą czuć się jak we własnym domu. Generator Nauki GEN jest jednym z takich miejsc.

Projekt o sugestywnej nazwie „Bobas, przedszkolak, smyk – mały, ale ważny obywatel Jasła! Jak oznaczyć w naszym mieście miejsca przyjazne maluchom i wykonać ich interaktywna mapę?” realizowany był przez uczniów jasielskiej „dwójki” w ramach drugiej edycji Giełdy GENialnych Pomysłów dla Jasła, programu edukacyjnego organizowanego przez Miasto Jasło. Szóstoklasiści zaangażowani w prace zespołu badawczego przeprowadzili szereg badań ankietowych, których wyniki miały dać im odpowiedź na zasadnicze pytanie – które z najczęściej odwiedzanych przez dzieci i ich rodziców miejsc na terenie Jasła, są najbardziej przyjazne maluchom? Wsparciem przez cały czas służyła im Elżbieta Dubiel, nauczyciel w SP nr 2 w Jaśle.  

W badaniu ankietowym wzięli udział rodzice uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jaśle oraz opiekunów dzieci z jasielskiego Przedszkola Miejskiego nr 3. Tym sposobem zespół projektowy wytypował 14 miejsc, aby następnie przeprowadzić ich weryfikację w oparciu o ściśle określone kryteria. Wśród elementów podlegających ocenie znalazły się między innymi: obecność windy, wyposażenie obiektu w podjazd umożliwiający jazdę wózkiem dziecięcym, przyjazne nastawienie personelu do najmłodszych gości, możliwość podgrzania posiłku dla dziecka, czy też wydzielone miejsce z przewijakiem.

Wszystkie z pozytywnie zweryfikowanych obiektów, w tym również siedziba Generatora Nauki GEN, znalazły się na interaktywnej mapie, dostępnej pod adresem: https://www.google.com/maps/d/viewer?mid=1OhKd9sZgrJmEfQ93bNZkpMSsj36WHRY&ll=49.746918800000024%2C21.472068299999997&z=15

To jednak nie wszystko. Miejscom, o których mowa przyznany został tytuł „Miejsca Przyjaznego Maluchom”. Dzięki temu od niedawna na recepcji Generatora Nauki GEN stoi statuetka „Misia” zaprojektowana przez Taję Kmyzhnyak. Z rąk członków zespołu badawczego odebrał ją Krzysztof Haluch. W połączeniu z widoczną gołym okiem naklejką z logo projektu, stanowią dla rodziców jasny sygnał, że GEN jest miejscem wręcz stworzonym dla najmłodszych mieszkańców Jasła.      

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny