W dniu 15 kwietnia br. w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbyła się uroczysta Gala rozdania nagród, podczas której nagrodzono uczestników trzech wyjątkowych konkursów organizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Czerwonego Krzyża w Jaśle i Miasto Jasło.
Konkurs na „Stroik Wielkanocny”
W konkursie na Stroik Wielkanocny wzięło udział 145 uczniów ze Szkolnych Kół PCK i Klubów Wiewiórka z powiatu jasielskiego, którzy wykazując się kreatywnością i zaangażowaniem stworzyli piękne dekoracje wielkanocne. Dzięki hojności i wsparciu wielu osób Oddział Rejonowy PCK w Jaśle przygotował 145 paczek wielkanocnych, które wraz ze stroikami zostały przekazane osobom potrzebującym. 45 paczek żywnościowych PCK w Jaśle przygotował przy współudziale finansowanym Miasta Jasła, a 100 paczek ufundowała firma Orion Engineered Carbons Sp. z o.o. Jasło. Do paczek dołączono również produkty ze zbiórek żywności z sieci sklepów MPM i Delikatesy Sid. Wolontariusze OR PCK Jasło przygotowali i roznieśli paczki wraz ze stroikami do domów osób chorych i samotnych. Nagrody dla laureatów konkursu na Stroik Wielkanocny ufundowali: Prezes OR PCK Jasło, Miasto Jasło, Generator Nauki GEN oraz Starostwo Powiatowe w Jaśle.
Konkurs „Stop Dla Alkoholu” i Turniej „Młoda Krew Ratuje życie”
Konkurs „Stop dla alkoholu” i Turniej „Młoda krew ratuje życie” odbywa się w ramach zadania publicznego Miasta Jasła pn. „Realizacja przedsięwzięć profilaktycznych adresowanych do dzieci i młodzieży na różnych poziomach edukacji promujących trzeźwy i bezpieczny sposób spędzania wolnego czasu, których celem jest ograniczanie inicjacji w zakresie różnych zachowań ryzykownych oraz zapobieganie nowym przypadkom.”
Konkurs „Stop Dla Alkoholu” był realizowanych w dwóch jasielskich szkołach (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Jaśle i Szkoła Podstawowa nr 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza w Jaśle w Zespole Szkół Miejskich nr 3 w Jaśle). Uczniowie wzięli udział w warsztatach dotyczących profilaktyki antyalkoholowej, które przeprowadziła Psycholog Karolina Nigborowicz. Kolejnym etapem konkursu było stworzenie plakatów o tematyce antyalkoholowej. Laureaci konkursu podczas uroczystej gali zostali nagrodzeni.
Turniej „Młoda Krew Ratuje Życie”
W ramach Ogólnopolskiego Turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” pełnoletni uczniowie siedmiu szkół (Zespół Szkół Budowlanych im. Króla Kazimierza Wielkiego w Jaśle, Zespół Szkół nr 3 im. Stanisława Pawłowskiego w Jaśle, Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle, Zespół Szkół Usługowych i Spożywczych w Jaśle, Zespół Szkół Stowarzyszenia Absolwentów Szkół Rolniczych w Trzcinicy, Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Kołaczycach, Medyczno-Społeczne Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle) od września ubiegłego roku do końca maja 2024 roku oddają krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Oddziale Terenowym w Jaśle. W tym czasie już ponad 60 pełnoletnich uczniów oddało krew. Podstawą oceny aktywności poszczególnych placówek i ich uczniów będzie ilość oddanej krwi w określonym czasie w ramach turnieju w przeliczeniu na jednego pełnoletniego ucznia. Podczas spotkania delegacje szkolnych Kół PCK zaprezentowały akcje promujące oddawanie krwi. Uczniowie, którzy w ramach turnieju oddali krew zostali docenieni i nagrodzeni. Oficjalne rozstrzygnięcie i zakończenie etapu rejonowego turnieju „Młoda Krew Ratuje Życie” odbędzie się w czerwcu br.
Doskonałą okazją do włączenia się w szlachetną inicjatywę oddawania krwi będzie organizowana przez Oddział Rejonowy PCK w Jaśle i Miasto Jasło w dniu 12 maja 2024 przy Generatorze Nauki GEN akcja krwiodawstwa z udziałem KRWIOBUSA z RCKiK w Rzeszowie oraz organizowana przez Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle akcja (DKMS) – pobieranie próbek od potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Na zakończenie Prezes OR PCK w Jaśle Alicja-Maria Zając podziękowała wszystkim biorącym udział w akcjach realizowanych przez Oddział Rejonowy Polskiego Krzyża w Jaśle:
„Najważniejsze są dzieci od przedszkola poprzez szkołę podstawową i ponadpodstawową, bo one później niosą ideę pomocy drugiemu człowiekowi w świat. My całą akcję honorowego krwiodawstwa prowadzimy społecznie. Krwiodawca otrzymuje czekoladę, ale to nie jest najważniejsze. Chodzi o to, że w ten sposób łączy się z bezimiennym chorym, który tej krwi potrzebuje. Dziękuję artystom, którzy dzisiaj zaprezentowali akcję promujące honorowe dawstwo krwi oraz uczniom, którzy na każde święta już od wielu lat przygotowują piękne stroiki pod okiem opiekunów SK PCK i rodziców. Za te wszystkie działania wspierające Polski Czerwony Krzyż bardzo serdecznie dziękuję i zachęcam do dalszej współpracy.”
Źródło: Oddział Rejonowy PCK w Jaśle