Czerwcowe nocne niebo

plakat czerwcowe nocne niebo

Jeśli jesteście miłośnikami astronomii tak jak my, to z pewnością będziecie mieli wiele powodów do radości! 

Chcielibyśmy się podzielić się z Wami informacjami na temat niezwykłych zjawisk astronomicznych, które będziemy mogli podziwiać na nocnym niebie w czerwcu 2023.

Już 4 czerwca mieliśmy okazję podziwiać Księżyc w pełni. 9 czerwca Wenus i Mars spotkały się z gromadą M44, a 10 czerwca księżyc był w ostatniej kwadrze i spotkał się z Saturnem!

Ale to nie wszystko! 

21 czerwca to szczególny dzień, ponieważ oznacza początek astronomicznego lata. Warto zanotować godzinę 16:58, kiedy to oficjalnie rozpocznie się lato. Wieczorem tego samego dnia, o godzinie 23:00, Księżyc połączy się z Wenus i Marsem, tworząc fascynujące trio na nocnym niebie. To rzadkie zjawisko, które naprawdę warto obserwować!

Ale to tylko wierzchołek góry lodowej!!

Przygotowaliśmy dla Was kalendarz astronomiczny na czerwiec 2023, abyście mogli zaplanować swoje obserwacje:

• 13 czerwca — Wenus ponownie połączy się z gromadą M44 o godzinie 23:00.

• 14 czerwca — Księżyc spotka się z Jowiszem o godzinie 3:00.

• 18 czerwca — Księżyc będzie w fazie nowiu.

• 19 czerwca — Młody Księżyc pojawi się na niebie o godzinie 22:30.

• 20 czerwca — Młody Księżyc spotka się z gwiazdami Polluks i Kastor o godzinie 22:45.

• 21 czerwca — To ważna data, ponieważ o godzinie 16:58 astronomicznie rozpoczyna się lato. Tego dnia Księżyc połączy się również z Wenus i Marsem o godzinie 23:00.

• 22 czerwca — Księżyc spotka się z gwiazdą Regulus o godzinie 23:00.

To tylko kilka przykładów zjawisk astronomicznych, które będziemy mogli obserwować w czerwcu. Pamiętajcie jednak, że każda noc na niebie jest wyjątkowa i pełna niespodzianek. Warto oddać się pasjonującej obserwacji i cieszyć się pięknem kosmosu. Wybierzcie odpowiednie miejsce, które zagwarantuje ciemne niebo, jak na przykład Park Gwiezdnego Nieba „Bieszczady”. To miejsce, gdzie można doświadczyć niezakłóconej atmosfery i podziwiać tysiące migoczących gwiazd na bezchmurnym niebie. To prawdziwy raj dla miłośników astronomii!

Jeśli chcecie jak najlepiej oglądać czerwcowe zjawiska astronomiczne w pobliżu domu, zalecamy udanie się w miejsce pozbawione zanieczyszczeń świetlnych. Może to być Wasze podwórko, pobliski park lub inne ciekawe miejsce. Kluczem jest unikanie jasnego sztucznego światła, które może zaburzyć obserwację.

Przygotujcie swoje teleskopy, lornetki lub po prostu rozłożcie koc na trawie i delektujcie się spektakularnym widowiskiem, jakie oferuje kosmos. 

Czerwiec 2023 zapowiada się jako niezwykły miesiąc dla miłośników astronomii, pełen emocjonujących zjawisk. 

Nie przegapcie tych niebiańskich okazji! 

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny