Cymatyka  – czyli nauka o dźwięku

Jedną z dziedzin, które niosą ze sobą wachlarz instrumentów  terapeutycznych jest muzykoterapia. Pod tym pojęciem kryje się mnóstwo ciekawych i interesujących zagadnień, dlatego nasz zespół badawczy w składzie: Blanka, Sonia, Franek i Dominik postanowił zgłębić tajniki tej „magicznej” dyscypliny.

W ubiegłym tygodniu udaliśmy się do Centrum Muzyki i Muzykoterapii „Canetis” w Jaśle. Tam przy pomocy różnorakich urządzeń zajęliśmy się figurami Chladniego, czyli kształtami jakie tworzą dźwięki generując poszczególne częstotliwości. Nauczyliśmy się obsługiwać generator drgań akustycznych oraz poznaliśmy ciekawe aplikacje pozwalające badać dźwięki w otaczającym nas świecie. Ogromną satysfakcję sprawiły nam ilustracje dźwiękowe, które pojawiały się na płytkach Chladniego.

Notowaliśmy zakres ich częstotliwości oraz szaty graficzne jakie generowało urządzenie pomiarowe.

Podstawowym założeniem i celem naszego przedsięwzięcia, jest zainspirowanie młodych jaślan do czynnego i aktywnego uprawiania muzyki, jednak nie tylko pod kątem zdobywania umiejętności instrumentalno – wokalnych czy rozrywkowych lecz przede wszystkim w aspekcie zdrowia.

Relację przygotowały Blanka i Sonia

opiekun projektu:   Piotr Larysz

realizacja filmu:  Justyna Larysz

Już wkrótce zaprezentujemy nasze kolejne doświadczenia i ciekawostki, ukryte pod kopułą dźwięku.

Realizacja projektu w ramach konkursu „Giełda Genialnych Pomysłów dla Jasła”

Uczniowie Zespołu Szkół Społecznych im. Adama Mickiewicza w Jaśle

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny