„Ciekawi świata” w laboratorium małego naukowca

Zajęcia w ramach 14. edycji Jasielskiego Uniwersytetu Dziecięcego ruszyły na dobre. W sobotę (7 października) przygodę z nauką rozpoczęli najmłodsi studenci Juniwersytetu. W laboratorium małego naukowca przeprowadzili kilka niezwykle interesujących eksperymentów i doświadczeń chemicznych. Wszystko przy użyciu produktów, które bez trudu znaleźć można w każdej kuchni.

Dzięki ciekawym eksperymentom, takim jak na przykład wybuchający wulkan, mali studenci mieli niepowtarzalną okazję do tego, aby doświadczyć i zrozumieć szereg zjawisk chemicznych, w tym wzajemnego oddziaływania pomiędzy nieruchomymi ładunkami elektrycznymi oraz napięcia powierzchniowego. Malując barwnikami na mleku, przy użyciu zwykłego patyczka higienicznego, dowiedzieli się, co należy rozumieć pod pojęciem budowy molekularnej cieczy.

Dzieci samodzielnie przeprowadziły także reakcję chemiczną, której efektem był wybuch wulkanu. Co ciekawe, do przeprowadzenia wszystkich doświadczeń posłużyły im substancje, które z łatwością można znaleźć w każdym domu. Trudno bowiem wyobrazić sobie kuchnię bez sody oczyszczonej, octu oraz płynu do mycia naczyń.

Zadanie Jasielski Uniwersytet Dziecięcy realizowane jest w ramach przedsięwzięcia: „Jasło – Miasto Wiedzy” w ramach projektu „Jasło – moje miasto, mój dom”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny