Chcą podzielić się swoimi pomysłami na Jasło

Giełda GENialnych Pomysłów dla Jasła wkracza w decydującą fazę. Uczniowie jasielskich szkół podstawowych, ponadpodstawowych i Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego w Jaśle intensywnie pracują nad realizacją interesujących projektów, które dotyczą kluczowych aspektów funkcjonowania naszego miasta. Dzieci i młodzież chętnie korzysta przy tym z przestrzeni Generatora oraz możliwości, jakie daje im wyposażenie poszczególnych jego stref. To właśnie tutaj, pod czujnym okiem opiekunów zespołów przekuwają w czyn swoje oryginalne pomysły i koncepcje.

Główną ideą GGP jest pobudzenie młodych mieszkańców Jasła do wysiłku intelektualnego, którego efektem ma być identyfikacja problemów o kluczowym znaczeniu dla miasta, a następnie opracowanie projektów będących propozycją ich rozwiązania. Każdy z projektów badawczych, z zasady powinien spełniać warunek, jakim jest użyteczność i funkcjonalność danej koncepcji, przede wszystkim w kontekście potrzeb lokalnej społeczności.

W drugiej edycji konkursu udział bierze aż 21 zespołów badawczych. Projekty, nad którymi obecnie pracują dotyczą trzech obszarów: naukowo-badawczego, społecznego i praktyczno-konstrukcyjnego. To wszystko sprawia, że tematyka projektów realizowanych przez poszczególne zespoły jest bardzo zróżnicowana. Uczestnicy GGP szukają między innymi odpowiedzi na pytanie – co zrobić, żeby uchronić jaślan przed cyberuzależnieniami? Inna z grup zamierza oznaczyć na mapie Jasła miejsca przyjazne najmłodszym mieszkańcom naszego miasta, a następnie stworzyć ich interaktywna mapę.

Listę wszystkich projektów realizowanych w ramach drugiej edycji Giełdy GENialnych Pomysłów dla Jasła znajdziesz TUTAJ

Warto podkreślić, że w procesie realizacji poszczególnych projektów badawczych, znaczącą rolę odgrywa sam Generator Nauki GEN jako miejsce spotkań zespołów projektowych. Dzięki wykorzystaniu nowoczesnych przestrzeni wyposażonych w narzędzia technologiczne, takie jak sprzęt komputerowy, czy też projektory multimedialne, praca dzieci i młodzieży staje się bardziej efektywna.

Spotkania zespołów projektowych będą odbywać się do końca marca 2024 r. Efekty ich prac możesz śledzić na naszej stronie internetowej, w zakładce: PROGRAMY/GIEŁDA GENIALNYCH POMYSŁÓW.     

Zadanie Giełda GENialnych Pomysłów dla Jasła realizowana jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny