Arytmetyczny zawrót głowy w GEN-ie

Takiego kursu dla dzieci w Jaśle jeszcze nie było. Kilkudziesięciu uczniów szkół podstawowych rozpoczęło lub wkrótce rozpocznie treningi arytmetyki mentalnej. Dla młodych mieszkańców Jasła to niepowtarzalna okazja do rozwoju własnych zdolności intelektualnych oraz kompetencji matematycznych, które z pewnością zaprocentują sukcesami w nauce. Spotkania uczestników kursu z arytmetyką odbywają się w Generatorze Nauki GEN.

Kurs Arytmetyki Mentalnej to w Jaśle absolutna nowość. Nigdy wcześniej młodzi jaślanie, będący uczniami szkoły podstawowej nie mieli okazji uczestniczyć w treningach, dzięki którym mogą rozwijać i doskonalić między innymi: koncentrację, pamięć fotograficzną, dokładność i szybkość reakcji, pewność siebie, twórcze myślenie, słuch i spostrzegawczość oraz wyobraźnię. Ta innowacyjna metoda nauki pozwala skutecznie wydobyć potencjał, jaki drzemie w umysłach młodych ludzi. Co więcej, dzięki niekonwencjonalnej formie realizacji zajęć oraz wykorzystywanym przez trenerów narzędziom, dziecko, które wcześniej z matematyką nie było za pan brat, dodawanie, odejmowanie, mnożenie i dzielenie, zaczyna traktować niczym intelektualną przygodę.

W minioną środę (17 stycznia br.) treningi arytmetyki mentalnej rozpoczęły pierwsze cztery grupy zajęciowe. Kolejne uczynią to już w najbliższy piątek. Na początku dzieci poznają czym jest liczydło Soroban i jak należy z niego korzystać. Kiedy już opanują umiejętność posługiwania się tym intrygującym na pierwszy rzut oka przedmiotem, pod czujnym okiem trenerów operują koralikami liczydła. Tym samym stymulują pracę obu półkul mózgowych, dzięki czemu proces myślenia staje się o wiele bardziej efektywny.

Wraz z kolejnymi zajęciami uczestnicy kursu coraz rzadziej korzystać będą z liczydła. Wszystko po to, aby mogli wykonywać najprostsze obliczenia w pamięci. To tak zwana praca z liczydłem wyobrażeniowym. W trakcie treningów dzieci korzystają nie tylko z liczydła. Otrzymują również zeszyt ćwiczeń w którym zapisują wyniki obliczeń zarówno na liczydle, jak też w pamięci. Stopień trudności zadań zwiększa się z każdym kolejnym treningiem. Najważniejsza w tym wszystkim jest systematyczność. Oznacza to, że uczestnicy kursu Arytmetyki Mentalnej powinni poświęcać na trening co najmniej kwadrans każdego dnia. Reakcje dzieci wprost zachwyconych pierwszymi zajęciami nie pozostawiają jednak żadnych wątpliwości co do tego, że arytmetyczne wyzwania na stałe zagoszczą również w ich domach.

Kurs Arytmetyki Mentalnej jest zadaniem realizowanym przez Miasto Jasło ze środków projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” w ramach przedsięwzięcia: „Jasło Miasto Wiedzy”, finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny