202 lata temu urodził się Ignacy Łukasiewicz

W tym miesiącu obchodzimy kolejną rocznicę urodzin Ignacego Łukasiewicza. Związany z Jasłem aptekarz, wynalazca lampy naftowej, przemysłowiec i filantrop przyszedł na świat 8 marca 1822 r. pod Mielcem. W Jaśle prowadził aptekę. Tutaj też, w podjasielskich Ulaszowicach założył pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej. Nie powinien więc dziwić fakt, że Ignacy Łukasiewicz jest jednym z trzech patronów Generatora Nauki GEN w Jaśle. Pamięć o wybitnym wynalazcy i społeczniku uczcimy w piątek (22 marca br.). W programie obchodów 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza nie zabraknie ciekawego wykładu, warsztatów i prelekcji, których wspólnym mianownikiem będzie “czarne złoto”.

Ignacy Łukasiewicz zapisał się w kartach historii kilku galicyjskich miast, miasteczek i małych miejscowości. Na dziejach każdego z nich odcisnął trwały ślad. Wystarczy wspomnieć, że w 1953 r. w lwowskim szpitalu przeprowadzono pierwszy na świecie zabieg chirurgiczny przy sztucznym świetle lampy naftowej, której wynalazcą był słynny aptekarz. Był to pierwszy wielki sukces Łukasiewicza. Kolejne były tylko kwestią czasu. Farmaceuta, ze stolicy Galicji przeniósł się wkrótce do Gorlic, aby w końcu trafić do Jasła. Tutaj, co najmniej od 1957 r. dzierżawił mieszczącą się przy Rynku aptekę. Już wtedy w przyaptecznym laboratorium prowadził badania nad rafinacją ropy naftowej. W latach pięćdziesiątych XIX w. Łukasiewicz założył w podjasielskich wówczas Ulaszowicach pierwszą na ziemiach polskich destylarnię ropy naftowej.

Zasługi jakie Ignacy Łukasiewicz wniósł w rozwój przemysłu naftowego nie podlegają najmniejszej dyskusji. Nie ulega wątpliwości, że postać wynalazcy lampy naftowej w znacznej mierze przysłużyła się również Jasłu, którego mieszkańcy do dzisiaj pamiętają o jego wiekopomnych dokonaniach. Dlatego też postanowiliśmy uczcić pamięć Ignacego Łukasiewicza organizując obchody 202. rocznicy jego urodzin. Odbędą się one 22 marca br. w Generatorze Nauki GEN w Jaśle (ul. Bednarska 2).

W programie wydarzenia znajdziecie kilka ciekawych atrakcji. Dr. hab. inż. prof. AGH Czesław Rybicki wygłosi wykład – „Ignacy Łukasiewicz i początki przemysłu naftowego w Polsce”. Spotkanie z profesorem rozpocznie się o godz. 10.00. Do udziału w wykładzie zapraszamy przede wszystkim uczniów szkół ponadpodstawowych oraz uczniów klas VII-VIII szkoły podstawowej.

Z myślą o uczniach klas IV-VIII szkoły podstawowej przygotowaliśmy warsztaty, których uczestnicy dowiedzą się czym jest “czarne złoto”. Zajęcia poprowadzą edukatorzy z Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza w Bóbrce. Warsztaty odbędą się w godzinach od 9.00 do 10.00 i 10.15 – 11.15.

Dzieci uczęszczające do klas I-III szkoły podstawowej zapraszamy na wyjątkowe spotkanie z górnikiem. Sebastian Wiatr opowie o tradycjach i symbolach górniczych oraz zdradzi, jakie skarby kryje wnętrze ziemi. Dla dzieci będzie to niepowtarzalna okazja do tego, aby założyć czapkę górnika. Pokazy odbędą się w godzinach 9.00 – 9.45, 10.00 – 10.45, 11.00 – 11.45, 12.00 – 12.45, 13.00 – 13.45.

Zapisy na warsztaty i pokazy prowadzimy w godzinach pracy Generatora pod numerami tel. 13 448 25 00 i 13 448 25 07.

Udział w warsztatach i pokazach jest bezpłatny! 

Wydarzenie pn. „Obchody 202. rocznicy urodzin Ignacego Łukasiewicza” realizowane jest w ramach przedsięwzięcia „Jasło – Miasto Wiedzy” z projektu „Jasło – moje miasto, mój dom” finansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG 2014-2021 i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014-2021 oraz budżetu państwa.  

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny