Za nami dwa długie dni fantastycznej przygody z nauką i nowymi technologiami. Wierzymy, że choć druga edycja Festiwalu Nauki sciFestGEN# dobiegła już końca, to czas spędzony w murach Generatora na długo zapadnie Wam w pamięć. W sobotę (19 października) zabraliśmy Was do fascynującego świata pokazów i warsztatów naukowych, majsterkowania i druku 3D. Nie zabrakło też ciekawych prezentacji w wykonaniu utalentowanych uczniów jasielskiego “Ekonomika” i studentów PANS w Krośnie.
Główną atrakcją drugiego dnia festiwalu był pokaz popularnonaukowy pt. “The Rubber Duck Show”. “Heweliusze Nauki” jak zawsze stanęli na wysokości zadania. W roli głównej wystąpiły… kaczuszki. Popularyzatorzy nauki porwali publiczność wykorzystując do tego celu niekonwencjonalne eksperymenty z dziedziny fizyki cieczy, czy też optyki.
Na scenie pojawili się również uczniowie Zespołu Szkół nr 4 w Jaśle, którzy na co dzień realizują swoją pasję do konstruowania podczas zajęć w ramach Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki. Witold Wojdyła i Wiktor Zarzyka zaprezentowali projekt, z którym w ubiegłym miesiącu pojawili się na Pustyni Błędowskiej podczas Festiwalu Meteora 2024. Uczniowie jasielskiego “Ekonomika” w szczegółach opowiedzieli o pracach nad budową rakiety „MIRABILIS”, jej konstrukcji oraz osiągach.
W niedzielę wciąż towarzyszyli nam również studenci Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie. Do Jasła przywieźli z sobą między innymi symulator lotu samolotem FOKA II, który stanął w holu Generatora. Dzięki studentom pielęgniarstwa i wychowania fizycznego mogliście sprawdzić jak może wyglądać codzienność osób starszych, zbadać ciśnienie tętnicze krwi, odbyć trening równowagi i koordynacji na platformie GAMMA, czy też dokonać pomiaru komponentów masy ciała.
W pracowni druku 3D i VR gościli z kolei edukatorzy z Silesia 3D. Przygotowane przez nich pokazy projektowania 3D cieszyły sporym zainteresowaniem młodych pasjonatów nowych technologii, do których dyspozycji było aż osiem stanowisk pracy z długopisami 3D. Wśród festiwalowych gości znaleźli się tacy, którzy całymi godzinami tworzyli trójwymiarowe rysunki i modele. Na 75-calowym ekranie wyświetlane były modele 3D, po wcześniejszym zeskanowaniu postaci uczestnika festiwalu.
Sobota upłynęła również pod znakiem warsztatów popularnonaukowych i majsterkowania. Najmłodsze dzieci zaprosiliśmy do wspólnego eksperymentowania w Laboratorium Małego Naukowca. Nieco starsze wzięły udział w zajęciach, podczas których konstruowały model dźwigu hydraulicznego oraz budowały maszynę Goldberga.
md