Astronomia obserwacyjna jeszcze nigdy nie była nam tak bliska

Takiego wydarzenia jeszcze w Jaśle nie było! W poniedziałkowy wieczór i wtorkowe przedpołudnie (20 i 21 maja br.) zaprosiliśmy mieszkańców Jasła i okolic, do wspólnego celebrowania Światowego Dnia Kosmosu. Nie zabrakło wieczornych obserwacji nieba, ciekawych pokazów popularnonaukowych oraz warsztatów kreatywnych. Kosmiczna Akademia zadbała o to, aby podróż do świata nauki, której kluczowym elementem była eksploracja tajemnic, jakie skrywa przed nami przestrzeń pozaziemska, stała się dla jej uczestników fascynującą przygodą intelektualną.

Początkowo jasielskie obchody Światowego Dnia Kosmosu miały być wydarzeniem adresowanym przede wszystkim do uczniów szkół podstawowych i odbywać się wyłącznie w budynku Generatora Nauki GEN. Pierwotna koncepcja szybko uległa jednak zmianie. Wpływ na taki stan rzeczy miał fakt, że do współpracy przy organizacji wydarzenia zaprosiliśmy Roberta Nowakowskiego, popularyzatora nauki i założyciela Kosmicznej Akademii, który doskonale wie, jak skutecznie zarazić innych ludzi swoją pasją do astronomii obserwacyjnej.

Tym samym, w poniedziałkowy wieczór znaleźliśmy się na Górce Gorajowiskiej, gdzie u stóp pomnika Chrystusa Króla stanęło mobilne obserwatorium astronomiczne. Wkrótce okazało się, że w Jaśle i okolicach wcale nie brakuje pasjonatów nocnych obserwacji nieba, którzy gotowi są poświęcić swój czas na odkrywanie tajemnic kosmosu. Co istotne, w gronie astronomów amatorów nie zabrakło najmłodszych pasjonatów nauki. Jaślanie ściągali na Górkę Gorajowicką całymi rodzinami. W poniedziałkowym wydarzeniu wzięło udział łącznie blisko sto osób.     

Miejsce, z którego rozpościera się widok na panoramę Jasła okazało się wręcz idealną lokalizacją do prowadzenia nocnych obserwacji nieba. Najbardziej fascynujące okazały się obserwacje Księżyca. Dzięki wykorzystaniu teleskopu elektronicznego Seestar S-50 i specjalnej aplikacji umożliwiającej wykonywanie fotografii poklatkowej (timelapse), każdy uczestnik wydarzenia mógł nagrać niepowtarzalny film z naturalnym satelitą Ziemi w roli głównej. W arsenale sprzętu obserwacyjnego, z którym Kosmiczna Akademia postanowiła odwiedzić Jasło nie zabrakło również teleskopu Skywatcher 200P. Za sprawą specjalnego uchwytu umożliwia on wykonanie smartfonem precyzyjnych zdjęć księżyca oraz innych obiektów znajdujących się w przestrzeni pozaziemskiej.

To jednak nie wszystko. Poniedziałkowe spotkanie udowodniło, że do obserwacji nocnego nieba wcale nie jest potrzebny specjalistyczny sprzęt. Doskonałym przykładem okazał się przelot Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Obiektu nie sposób pomylić z gwiazdą, czy też samolotem. ISS jest zdecydowanie jaśniejsza i przemieszcza się w szybkim i jednostajnym tempie. Warto dodać, że terminy i godziny przelotu stacji z łatwością można sprawdzić w sieci, między innymi na stronie internetowej www.isstracker.pl.

Najmłodsi pasjonaci astronomii mogli skorzystać także z #WirtualnegoPlanetarium. Dzięki goglom VR i specjalnej aplikacji mogły odbyć spacer po księżycu w towarzystwie Neila Armstronga, czy też poznać tajemnice, jakie skrywają czarne dziury. 

Kontynuacją astronomicznego minimaratonu były pokazy i warsztaty, do udziału, w których zaprosiliśmy uczniów jasielskich szkół podstawowych. Salę Audytoryjną Generatora Nauki GEN odwiedziło we wtorkowe przedpołudnie ponad stu głodnych wiedzy młodych ludzi. Dzieci, podczas wizyty w GEN-ie mogły dowiedzieć się, jak rozpocząć przygodę z nocnymi obserwacjami nieba, poznać historię podboju Księżyca oraz dowiedzieć się czegoś więcej o urządzeniach wykorzystywanych przez pasjonatów astronomii obserwacyjnej do eksploracji kosmosu. Na dziedzińcu Generatora stanął teleskop elektroniczny Seestar S-50, dzięki któremu dzieci mogły bezpiecznie obserwować doskonale widoczne tego dnia słońce.

Nie zabrakło również kolekcji minerałów i skał, w tym fragmentów meteorytów. Pod mikroskopem można było z kolei zobaczyć skamieniałości zwierząt i roślin sprzed setek milionów lat. W grocie astronomki i astronoma czekały na dzieci atrakcje inspirujące do sensorycznego poznawania praw fizyki i kosmosu.

Najmłodszych uczestników Światowego Dnia Kosmosu zaprosiliśmy do udziału w kreatywnych warsztatach plastycznych, podczas których dzieci tworzyły rakiety kosmiczne. Do ich stworzenia wystarczyły im kartonowe rolki po ręcznikach papierowych, kolorowy papier, bibuła oraz klej.

O kolejnych spotkaniach z astronomią obserwacyjną będziemy informować Was na bieżąco. W tym celu śledźcie nasz fanpage: www.facebook.com/generatornaukigen.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny