Życie muzyczne jasielskich placówek

Nasze badania ankietowe o życiu muzycznym jasielskich placówek oświatowych, prowadzone w ramach projektu „Suita jasielska”, zakończone. Na podstawie otrzymanych materiałów powstała obszerna analiza i ten skrót dla zaciekawienia jaślan.

Przedszkola

Wszystkie dzieci w jasielskich przedszkolach, w każdym około 100, są objęte edukacją muzyczną. Nauczyciele poszczególnych grup wiekowych prowadzą rytmikę. Ich dokonania są podobne. Przedszkolaki śpiewają i tańczą publicznie na Dzień Babci, Dziadka, Matki, Ojca, Dziecka, na festynach placówek. Z imprez miejskich preferują konkursy:  „Eko piosenki z małej scenki” oraz „Na nutę kantyczek”.

Dzień Mamy i Taty 2022 w Przedszkolu Miejskim numer 2, które działa  dzieła od 1959 roku. Wychowankiem jest Rafał Kamiński.

26 grudnia 2020 roku. Kolędowanie w przedszkolu miejskim numer 3, które powstało w 1959 roku jako Przedszkole Ćwiczeń przy Liceum Pedagogicznym dla Wychowawczyń Przedszkoli. Organizuje miejski Przegląd Piosenki Przedszkolnej „Jesień nie musi być smutna” .

25 listopada 2022 r. Dzieci z Przedszkola Miejskiego numer 11, które działa od stycznia 1983 roku, często bywają na koncercie w Państwowej Szkole Muzycznej.

28 listopada 2022 roku. Do Bajkowego Prywatnego Przedszkola, które istnieje od 2007, zawitała Mobilna Filharmonia. Absolwentką przedszkola jest Roksana Węgiel.

Dzieci przedszkolne w niewielkim procencie korzystają ze stałych zajęć muzycznych w Jasielskim Domu Kultury, Młodzieżowym Domu Kultury. Odnotowano także udział w cyklicznych koncertach Państwowej Szkoły Muzycznej i Prywatnych Szkół Muzycznych i edukacji w Ogniskach Muzycznych.

Szkoły podstawowe

Wszyscy uczniowie jasielskich szkół mają jako przedmiotmuzyka, natomiast w skład edukacji wczesnoszkolnej wchodzi edukacja muzyczna. Rozwijanie uzdolnień wokalnych i instrumentalnych uczniów są troską każdej szkoły. Zespoły uczniowskie oprawiają muzycznie apele, akademie i inne uroczystości szkolne, imprezy miejskie i powiatowe. Uczestniczą w przeglądach zespołów artystycznych,  konkursach w Jasielskim Domu Kultury i Młodzieżowym Domu Kultury; „Szkolne hity”, „Love me  tender”, „Konkurs kolęd i pastorałek Na nutę kantyczek”. Dawały koncerty z okazji „Noworocznego Daru” oraz „Antoniańskiego Daru Serca”, na jasielskim Rynku, placu Franciszkanów. Odnotowują uczestnictwo uczniów w zajęciach szkół muzycznych państwowej i prywatnych.

Szkoła Podstawowa nr 1 im. Romualda Traugutta w Jaśle.  Zawsze była tu liczna śpiewająca grupa. Uczniowskie  chóry klas 4 – 8, „Świetliki” 3 listopada 2022 r. oprawiały muzycznie niezwykłą uroczystość – wręczenie Orderu Uśmiechu profesorowi Karolowi Myśliwcowi.

Szkoła Podstawowa nr 6 im. Adama Mickiewicza z Państwową Szkołą Muzyczną I stopnia urządziły wspólną wieczornicę z okazji 100 rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Działa tu zespół muzycznie rapujący – „Adamix”.

Szkoła Podstawowa nr 7  zadziwia. Od 1978 roku ma hymn autorstwa Bogusława Masteja. Dzieci śpiewają w chórze i kościele z różnych okazji np. Światowego Dnia Życzliwości. Znani absolwenci: Piotr Kiełbasa w latach 2003 – 2020 śpiewak i tancerz w Państwowym Zespole Ludowym Pieśni i Tańca „Mazowsze” oraz Paulina Paprocka, Dominika Paprocka, Weronika Paprocka, Natalia Paprocka – z kapeli „Trzcinicoki” i Jakub Sypień wirtuoz fortepianu.

Szkoła Podstawowa nr 11 im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Zespole Szkół Miejskich numer 2 ma 16 osobowy zespół wokalno-instrumentalny. Prezentuje utwory i piosenki na apelach szkolnych. Koncert kolęd zagrał na dzwonkach chromatycznych metalofonach, ksylofonach, śpiewając też kolędy. Muzycy Ci są także aktywne poza szkołą.

Szkoła Podstawowa numer 12 z Oddziałami Integracyjnymi im. Ignacego Łukasiewicza szczyci się Pieśnią Szkoły. Janusz Budziak prowadzi tu Szkolny Zespół Wokalny i Chór „Amadeusz”. W latach od 1992 do 2019 animował też zespół harcerski 139 DH „Lisy” Zespoły nagrywały w Radiu Rzeszów. Uczniowie zdobywali wysokie lokaty w konkursach i festiwalach, także harcerskich. Szkoła ta organizowała z rozmachem Festiwal „Gim Hit”.

Wychowankowie: Marlena Szpak – sopran, Michał Szpak – piosenkarz, Mateusz Mijal – piosenkarz wygrał I Festiwal Tęczowe Piosenki Jana Wojdaka, Łukasz Motkowicz – baryton, Ewa Juszczyk-Kowalkowska – orkiestra Opery Bałtyckiej w Gdańsku, Seweryn Wróbel – orkiestra Sinfonia Varsovia, Maciej Biernacki – zespół KSU, Kacper Szpyrka – zespół Kirszenbaum, Franciszek Szmyd – bas/baryton, Łukasz Książkiewicz, Łukasz Nigborowicz – zespół Jass Brass Consor, Krzysztof Dybaś – zespół Neolith, Michał Wiśniewski – zespół Seila, Izabela Filip – mezzosopran, Maciej Serafin – DJ NORIZ, Marcin Rompey Rąpała, Dawid Wojnarowicz – piosenkarz  triumfował w „The Voice Kids” TVP 2.

Szkoły ponadpodstawowe

Przyciągają rówieśników, wiernych, publiczność, oficjeli. Wdziękiem, perfekcją wykonania żywiołem. Niektóre przypominamy z lamusa inne z realu. Wdzięczni młodzieży za zapał wokół śpiewania i grania, dyrygentom za takt pedagogiczny i artystyczny wyraz, uszanowanie władzom, że nie przeszkadzają tworzyć i upowszechniać.

Z łezką w oku wspominamy Chór żeński nieistniejącego Studium dla Wychowawczyń Przedszkoli w Jaśle. Wystąpił wiele razy na uroczystościach szkolnych, miejskich i powiatowch. Nagrywał dla Telewizji Katowice w 1969. Śpiewa  na płycie długogrającej „Suita Jasielska”. 30 maja 1965 r. brawurowo wystąpił na żywo, z towarzyszeniem zespołu Społecznego Ogniska Muzycznego, w Telewizyjnym Turnieju Miast Jasło – Krosno. Wykonali wtedy specjalnie napisany i skomponowany na te okazje utwór ‘Piosenka o nowym Jaśle” muzyka – Jerzy Kaszycki, słowa -Tadeusz Śliwiak.

Chór „Soli Deo” istnieje przy I Liceum Ogólnokształcącym i Parafii Świętego Stanisława Biskupa i Męczennika od 2006 r., zainicjowany przez księdza Andrzeja Srokę. Miano przejęto z frontonu Kościoła Gimnazjalnego, dedykując śpiew samemu Bogu. Ten chór mieszany uświetnia liturgie ważniejszych uroczystości religijnych i szkolnych w kościołach Jasła i powiatu. Dyryguje Monika Twarduś. Chór „SOLI DEO” w swoim dorobku ma wydanie pięciu własnych płyt audio i 2 przy współpracy z zespołami „NEW DAY” i „RISONANZA”. Zawierają utwory: pasyjne, kolędy klasyczne i staropolskie, religijne.

Kilka pokoleń jaślan śpiewało w koedukacyjny szkolnym chórze „Akord” Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Stanisława Leszczyńskiego. Chór uświetniał imprezy szkolne także te poza „ogólniakiem”. Towarzyszyła mu szkolna kilkuosobowa orkiestra. Jej członkowie dorastając kreowali zespół estradowy, który wraz z wokalistami tworzyli profesjonalną grupę występującą, między innymi w parkowej Glorietce. Duszą przedsięwzięć artystycznych w tych środowisk był Profesor Stanisław Terwicz  uczący w LO języka rosyjskiego. Szkoła organizowała corocznie uczniowski konkurs piosenki, który wyłaniał uzdolnione muzycznie talenty.

W Zespole Szkól numer 4 w Jaśle popularnym „Ekonomiku” zawsze kwitło życie muzyczne kiedyś za sprawą Mieczysława  Rymara, Anny Kopeć, Katarzyny Dubiel, Andrzeja Śliża. Koncert w JDK na Jubileusz 50 lecia był iście profesjonalny Zespoły muzyczno-wokalne wzbogacały szkolne imprezy. Odnotowano triumfy: W 1985/86 III miejsce w XI Wojewódzkim Przeglądzie Szkolnych Zespołów Artystycznych, w 1989/90 Urszula Adamczyk wyróżnienie w Konkursie Piosenki Religijnej, w 2008/99 Eliza Tokarska II miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek Obcojęzycznych. Obecnie uczennicą szkoły jest Roxana Węgiel, która dała swym rówieśnikom koncert na inaugurację Roku Szkolnego 2021/22.

10 września 2022 r.

Zespół Szkół Technicznych im. Bohaterów Września w Jaśle. Pomimo tego, że w programie nauczania nie ma przedmiotu wychowanie muzyczne w szkole od 2008 r. działają chór męski i zespół gitarzystów. Prowadzi je Joanna Dybaś. I nie raz zachwyciły innych uczniów szkoły i gości. Bowiem na bieżąco przygotowywanej oprawy muzyczne akademii oraz uroczystości szkolnych, rekolekcji wielkopostnych oraz powiatowych uroczystości odbywających się w Zespole. Ma sukcesy pozaszkolne. Tak jak ongiś działający tu w „zawodówce” zespół wokalno – muzyczny prowadzony przez Henryka Babiarza.

Zbigniew Dranka

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny