„Zwyciężyć tyfus” – w Jaśle zaprezentowano zwiastun filmu fabularnego o profesorze Rudolfie Weiglu

Rudolf Weigl to kolejny bohater, realizowanego przez Telewizję Obiektyw, cyklu Polscy Wizjonerzy. Związany z Jasłem biolog, był wynalazcą szczepionki przeciwko tyfusowi i jest jedną z trzech postaci, które patronują nowo otwartemu Generatorowi Nauki Gen. Stąd też premiera zwiastuna promującego ten 90 minutowy film, odbyła się właśnie w tym miejscu.

Historię Rudolfa Weigla poznajemy z perspektywy pięcioosobowej rodziny, zamkniętej w domu z powodu pandemii koronawirusa. Piotr wraca wspomnieniami do opowieści swojej matki, uratowanej w czasie wojny przez profesora Rudolfa Weigla. – Pomysł na ten film zrodził się w mojej głowie w ubiegłym roku. Kiedy zacząłem szukać informacji na temat profesora Rudolfa Weigla, to doszedłem do wniosku, że lepszego bohatera nie możemy sobie wymyślić. Po pierwsze, że związany z Podkarpaciem, po drugie, że dokładnie sto lat temu, w 1920 roku Rudolf Weigl opracował skuteczną szczepionkę przeciw tyfusowi plamistemu. Myślę, że to dobry moment, aby przypomnieć tę postać – mówi producent filmu, Bogdan Miszczak.

Zdjęcia do filmu będą kontynuowane w przyszłym roku. Film uzyskał dofinansowanie ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego. Wsparcie TV Obiektyw otrzymał również od samorządowców, w tym z Miasta Jasła. – To może nieduże wsparcie, ale na pewno pomaga w realizacji filmu, kolejnego filmu gdzie pojawia się postać związana z naszym miastem, a co ciekawsze jest to przede wszystkim też postać, która patronuje obiektowi w którym się znajdziemy – mówił podczas premiery zwiastuna Ryszard Pabian, burmistrz Jasła.

Jednym z aktorów drugiego planu jest Wojciech Piękoś, wójt gminy Jasło, gminy która również wsparła produkcję filmu – Wydawanie pieniędzy publicznych jest nie tyle co obarczone kłopotem ile powinno być przemyślane, powinno mieć jakiś cel. Moim zdaniem cel jest absolutnie jasny. Pokazujemy postacie związane z naszym terenem, bo jeżeli sami nie będziemy tego robić, to nikt za nas tego nie zrobi.

W główne postacie filmu, którego reżyserem jest Marcin Głowacki, wcielają się między innymi Marcin Kwaśny, Tomasz Stockinger, Artur Dziurman, Lesław Żurek i Peter Lucas. Zdjęcia do filmu trwały dwa lata. Premierę zaplanowano na czerwiec 2022 roku.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny