Zapraszamy na pierwszą w nowym roku „Niedzielę z planszówkami”

Pierwsze spotkanie fanów planszówek w nowym roku zbliża się wielkimi krokami. Okazją do wspólnej zabawy z „grami bez prądu” będzie Światowy Dzień Logiki. Ciekawych tytułów, które spełniają kryterium intelektualnego wyzwania, jest w Mediatece pod dostatkiem.  Nie zastanawiajcie się więc zbyt długo i już dziś zaplanujcie wizytę w GEN-ie. Widzimy się już w najbliższą niedzielę (12 stycznia br.).

Światowy Dzień Logiki przypada na dzień 14 stycznia (wtorek). Logika to skomplikowana dziedzina nauki. Nie jest łatwo poznać jej tajniki, ale zrobili to Kurt Gödel oraz Alfred Tarski, a na ich cześć w 2019 roku ustanowiono Światowy Dzień Logiki. W tym dniu odbywają się konferencje i wykłady dotyczące wspomnianej dziedziny nauki. Logiczne gry planszowe to gry wymagające od gracza logicznego myślenia. Zazwyczaj są to łamigłówki logiczne dla jednej lub dwóch osób. A co sądzicie o pomyśle, aby Dzień Logiki świętować, grając w gry logiczne?

W niedzielę (12 stycznia br.) do dyspozycji fanów gier planszowych, którzy odwiedzą Mediatekę, będzie mnóstwo tytułów gier. Jaką grę wybrać i jak dostosować złożoność, temat i rodzaj do wieku a zarazem potrzeb odbiorców? Nie martwcie się. W tym pomogą Wam nasi edukatorzy.

„Calico” to piękna gra kafelkowa, która dostarcza intelektualnej rozrywki na najwyższym poziomie, rozgrzewając do czerwoności zwoje mózgowe. Gra spodoba się zarówno grającym rodzinom, jak i wymagającym graczom, którzy osiągnęli wiek 10 lat. „7 cudów świata” to świetna gra o rozwoju cywilizacji, która łączy proste zasady i dynamiczną rozgrywkę z planowaniem i strategicznym myśleniem. Uczestnicy wcielają się w przywódców starożytnych miast, które starają się poprowadzić do optymalnego rozwoju.  Nie ma ryzyka, że nasze królestwo zostanie zniszczone, ale każdy gracz ma możliwość odbierania innym potencjalnych punkty zwycięstwa.

Na półkach Mediateki nie brakuje również gier edukacyjnych. „Alchemicy” są tego doskonałym przykładem.To gra laboratoryjna dedykowana dla nieco starszych graczy, którzy ukończyli przynajmniej 13 lat. Gracze zdobywają wiedzę poprzez mieszanie składników i sprawdzanie wyników za pomocą aplikacji skanującej karty na tablecie lub smartfonie. Dedukują, jak przyrządzić mikstury, które mogą sprzedać poszukiwaczom przygód. Zarobione złoto mogą wydawać na magiczne artefakty. Sięgając po grę „Alchemicy” czeka Was intelektualna przygoda z prawdziwego zdarzenia.

Nieco młodszych fanów gier logicznych zachęcamy do sięgnięcia po tytuł „Zakodowany kosmos”. Międzygalaktyczny wyścig z nauką kodowania, to gra na kodowanie, która wykorzystując STEM, wprowadza graczy do świata algorytmów bez użycia komputera! Myślenie logiczne, orientacja przestrzenna, koncentracja, wytrwałość oraz cierpliwość w poszukiwania rozwiązań – bez tego nie da się wygrać, omijając kosmiczne przeszkody, blokując innych graczy i wykorzystując ułożone przez nich trasy. 

Kolejna gra logiczna dla dzieci kryje się pod zagadkową nazwą „Rach Ciach”. Ta edukacyjna i zręcznościowa gra dedykowane jest dla graczy od 5 lat. W grze liczy się nie tylko szybkość, ale także dokładność i dobra pamięć. Układanie kolorowych wzorów tylko na pierwszy rzut oka wydaje się proste, ale pod presją czasu i innych graczy będzie nie lada wyzwaniem.

Wbrew pozorom gry logiczne mają charakter uniwersalny. Z powodzeniem mogą grać w nie zarówno dzieci i młodzież jak też dorośli, w tym seniorzy. Najlepszym przykładem takich uniwersalnych gier są szachy i warcaby stupolowe oraz scrabble umożliwiające rozgrywki międzypokoleniowe. Te gry także znajdziecie na półkach Mediateki.

Na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Niedziela z planszówkami” zapraszamy 12 stycznia 2025 r. w godz. 14.00 – 18.00. Udział jest bezpłatny.

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny