Rok 2024 upłynął nam pod znakiem intensywnej i konsekwentnej pracy nad uatrakcyjnieniem oferty Generatora. Koncepcja rozwoju jasielskiego centrum nauki, której kluczowym elementem było dążenie do rozszerzenia oferty warsztatów dla dzieci i młodzieży o nowe propozycje i scenariusze zajęć, okazała się ze wszech miar trafna. W mijającym roku skorzystało z niej ponad 3 tys. młodych pasjonatów nauki i dobrej zabawy. Łącznie odwiedziło nas ponad 10 tys. zwiedzających.
Warsztaty programowania z klockami LEGO, popularnonaukowe w Laboratorium Małego Naukowca, przyrodnicze, majsterkowania, kreatywne warsztaty plastyczne (DIY) zaskarbiły sobie w mijającym roku sympatię wielu młodych mieszkańców Jasła i całego regionu. Wystarczy wspomnieć, że w 2024 r. gościliśmy w naszych murach uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych między innymi z Krosna, Rzeszowa, Leżajska, Dukli, a nawet Nowego Sącza. Liczba sprzedanych biletów nie pozostawia wątpliwości w kwestii popularności warsztatów realizowanych w GEN-ie. W 2024 r. sprzedaliśmy ich 3145.
Działalność Generatora to jednak nie tylko warsztaty rozwijające kreatywność i pobudzające do poszukiwania odpowiedzi na wiele trudnych, a zarazem fascynujących pytań, które za każdym razem nurtują naukowców-amatorów. Strefa ekspozycyjna, w której znajduje się ponad sześćdziesiąt interaktywnych eksponatów jest tego doskonałym przykładem. Wciąż cieszy się ona niesłabnącym zainteresowaniem osób odwiedzających GEN. Z okazji do spotkań z fizyką, chemią, matematyką i biologią chętnie korzystają zarówno grupy zorganizowane, jak też indywidualni zwiedzający, w tym całe rodziny.
W kalendarzu wydarzeń organizowanych przez GEN w mijającym roku nie zabrakło obchodów rocznic urodzin patronów Generatora oraz osób związanych z Jasłem, które złotymi zgłoskami zapisały się w historii Polski. Zaledwie dwa tygodnie temu uczciliśmy pamięć Adama Loreta, pierwszego organizatora i dyrektora przedwojennych Lasów Państwowych. W organizacji wydarzeń rocznicowych i tematycznych zawsze mogliśmy liczyć na wsparcie naszych partnerów, w tym Instytutu Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi Filia w Jaśle, Państwowej Akademii Nauk Stosowanych w Krośnie, Politechniki Rzeszowskiej, Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle, Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Jaśle, Muzeum Regionalnego w Jaśle i wielu innych.
Sporym zainteresowaniem mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości cieszyły się również zorganizowane w 2024 r. imprezy plenerowe. W sierpniu br. na Górce Gorajowickiej, pod pomnikiem Chrystusa Króla w Jaśle świetnie bawiliśmy się podczas “Nocy Spadających Gwiazd”. Nasze stanowisko obserwacyjne odwiedziło wówczas blisko pół tysiąca pasjonatów astronomii obserwacyjnej. Liczymy na to, że w przyszłym roku będzie Was jeszcze więcej.
Liczba sprzedanych biletów doskonale obrazuje popularność, jaką w mijającym roku cieszył się Generator Nauki GEN. Dane wskazują, że z wszystkich elementów naszej oferty skorzystało 11 194 osób, nie licząc tych, które w ciągu całego roku skorzystały z bezpłatnych stref (Strefa Kreatywności, Mediateka).
W 2025 r. dołożymy wszelkich starań, aby spełnić wszystkie Wasze oczekiwania. Możecie być pewni, że pełniąc misję popularyzacji nauki nie będziemy sięgać po półśrodki.
md