Z pasji do nauki i awiacji

Nauka i lotnictwo mają mnóstwo wspólnych mianowników. Obie dziedziny od wielu wieków pasjonują i inspirują ludzi do przekraczania granic i możliwości poznania. Dlatego też nie mogło zabraknąć nas podczas tegorocznej edycji Lotniczo-Motoryzacyjnego Pikniku Rodzinnego w Jaśle. Stoisko Generatora Nauki GEN, do czego zdążyliśmy już Was przyzwyczaić, tradycyjnie wabiło uczestników wydarzenia ciekawymi eksperymentami i pokazami naukowymi. Niedzielny piknik stał się również okazją do rozstrzygnięcia konkursu na najdłuższy lot kartonowego modelu samolotu, który zorganizowaliśmy wspólnie z firmą ERKO.

Organizacja trzeciej edycji Lotniczo-Motoryzacyjnego Pikniku Rodzinnego w Jaśle spoczęła na barkach Jasielskiego Stowarzyszenia Lotniczego „IKAR” im. Leszka Preisnera. Z myślą o mieszkańcach Jasła i okolicznych miejscowości przygotowano mnóstwo atrakcji. Jedną z nich było stoisko przygotowane przez naszych edukatorów, którzy zaprosili najmłodszych uczestników pikniku do wspólnego eksperymentowania. Nie zabrakło między innymi doświadczeń z cieczą nienewtonowską. Dzieci mogły zaobserwować, jak zmienia ona swoje właściwości pod wpływem nacisku. Przekonały się, że lepkość cieczy jest w tym przypadku wartością niestałą i zależy ściśle od siły nacisku. Im mocniej naciskały substancję znajdującą się w plastikowej misce, tym większy stawiała ona opór i zaczynała przypominać ciało stałe.

Sporym zainteresowaniem cieszyła się również zagadka logiczno-zręcznościowa, stworzona z myślą o tych, którym kreatywne myślenie nie jest niczym obcym. Okazuje się bowiem, że umieszczenie kilkunastu gwoździ na jednym wbitym w drewnianą deskę, w ten sposób, aby nie dotykały one podłoża, nie należy do zadań z kategorii najłatwiejszych. Każda osoba, która podjęła zaproponowane przez nas wyzwanie otrzymywała od nas drobny upominek w formie oryginalnego breloczka. Warto dodać, że wszystkie powstały w naszej pracowni druku 3D.

Na naszym stoisku nie mogło zabraknął również motywów związanych z lotnictwem. Dzieci zaprosiliśmy zatem do wspólnego składania papierowych samolotów z wykorzystaniem tradycyjnych technik origami. Jakby tego było mało, to w niedzielne popołudnie rozstrzygnęliśmy też konkurs na najdłuższy lot kartonowego modelu samolotu. Modele, o których mowa powstały podczas środowych warsztatów „majstERKOwanie mamy w GENach”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał drobny upominek. W ręce autorów pięciu najdłuższych lotów trafiły z kolei nagrody niespodzianki. Zarówno warsztaty, jak tez konkurs został zrealizowany przy współpracy z firmą ERKO Sp. z o.o. sp. k oddział w Czeluśnicy zajmującą się między innymi produkcją części do silników lotniczych światowych gigantów, jak Airbus i Boeing.    

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny