Weź nie pytaj, weź się przytul

występ dzieci na temat przełamania stereotypów

16 marca w Generatorze Nauki odbyła się kampania społeczna przygotowana przez Zespół Projektowy Giełdy GENialnych Pomysłów dla Jasła „Weź nie pytaj weź się przytul” we współpracy ze Specjalnym Ośrodkiem Szkolno-Wychowawczym w Jaśle.

Celem kampanii było zwrócenie uwagi młodych jaślan na problemy osób z niepełnosprawnością, zapobieganie ich odrzuceniu i izolacji, przełamanie stereotypów w postrzeganiu rówieśników z niepełnosprawnością, zaprezentowanie pasji, zainteresowań i umiejętności artystycznych młodzieży z SOSW w Jaśle.

Podczas wystąpienia członkowie Zespołu zaprezentowali wyniki badania ankietowego prowadzonego na przełomie stycznia i lutego br. z udziałem uczniów z wybranych szkół z terenu Jasła. Wydarzenie było adresowane m.in. do młodzieży biorącej udział w ankiecie.

Zespół Projektowy przedstawił Zasady savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością – czyli miniporadnik na temat: jak nawiązać pozytywną relację z osobą z deficytami rozwojowymi.

Przed liczną publicznością wystąpił ponadto Zespół Projektowo-Badawczy Giełdy GENialnych Pomysłów dla Jasła „AAC-o mi powiesz?”, który zaprezentował tłumaczenie teledysku do piosenki lokalnego zespołu The Great Pinch: Jasło to ja przy użyciu alternatywnych i wspomagających form komunikacji (gesty MAKATON, język migowy, piktogramy, syntezator mowy).

Uczniowie Specjalnego Ośrodka Szkolno- Wychowawczego zaprezentowali rówieśnikom swoje talenty muzyczne, taneczne i sceniczne. Przeprowadzili także zabawy integracyjne w rytm muzyki Hansa Zimmera.

Na zakończenie młodzież SOSW w Jaśle wręczała zgromadzonym gościom ulotki z zasadami „Savoir-vivre wobec osób z niepełnosprawnością…” Gestem pozwalającym młodym jaślanom nawiązać relacje z dziećmi z niepełnosprawnością na koniec imprezy było „przybicie piątki” lub objęcie naszych wyjątkowych uczniów przy dźwiękach piosenki Pawła Domagały „Weź nie pytaj, weź się przytul…”