W Laboratorium Małego Naukowca fizyka i chemia nie mają przed dziećmi żadnych tajemnic

Warsztaty o wymownej nazwie „Laboratorium Małego Naukowca”, są podręcznikowym przykładem tego, jak należy rozumieć misję popularyzacji nauki. Dzieci, uczestnicząc w fascynujących eksperymentach i doświadczeniach nie tylko świetnie się bawią, ale też poznają podstawy fizyki i chemii. To wszystko sprawia, że tych konkretnych warsztatów popularnonaukowych nie mogło zabraknąć w naszej wakacyjnej ofercie. Mijający tydzień był dla dzieci ostatnią szansą na wzięcie udziału w kolejnej przygodzie z nauką.

Mijający tydzień jest ostatnim, w którym raczyliśmy dzieci ciekawymi warsztatami popularnonaukowymi i majsterkowania, realizowanymi w ramach oferty wakacyjnej Generatora Nauki GEN. Nie martwcie się jednak. Warsztaty, do udziału w których już dzisiaj zapraszamy grupy szkolne i indywidualnych uczestników, wrócą z pełną mocą już na początku września.  

Tymczasem przypomnijmy, co nasi edukatorzy przygotowali z myślą o najmłodszych pasjonatach nauk ścisłych i przyrodniczych. W miniona środę (21 sierpnia br.) dzieci mogły doświadczyć zjawiska wzajemnego oddziaływania pomiędzy nieruchomymi ładunkami elektrycznymi oraz napięcia powierzchniowego. Do przeprowadzenia eksperymentów wykorzystały przedmioty i produkty spożywcze, które z łatwością można znaleźć w każdym domu.

Nie zabrakło też doświadczeń związanych z zagadnieniem gęstości cieczy. Młodzi laboranci dowiedzieli się, dlaczego olej spożywczy, po wlaniu do kolby z wodą, unosi się na jej powierzchni. Przysłowiową wisienką na torcie był pokaz „chemicznej lokomotywy”. Do tego widowiskowego eksperymentu wykorzystuje się laboratoryjną zlewkę, wodę utlenioną i 5 gramów nadmanganianu potasu. Efektem reakcji, jak zachodzi pomiędzy obiema substancjami jest wzrost temperatury i wrzenie, co skutkuje odparowaniem powstającej wody.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny