W GEN-ie dyskutowano o różnych aspektach obecności Polski w UE

W sobotę (11 maja br.) w Generatorze Nauki GEN w Jaśle odbyła się ogólnopolska interdyscyplinarna konferencja naukowa – „20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Refleksje i perspektywy”. Organizatorem wydarzenia była jasielska Filia Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. W dyskusji na temat dotychczasowych doświadczeń i perspektyw związanych z obecnością Polski w Unii Europejskiej wzięło udział ponad dwudziestu prelegentów. 

Sobotnia konferencja wpisała się w tegoroczne obchody 20. rocznicy przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Przeprowadzona została w formule hybrydowej. Niektórzy z prelegentów wygłosili swoje referaty dzięki wykorzystaniu łączności internetowej. 

Oficjalnego otwarcia konferencji naukowej dokonał dr Przemysław Baciak, dziekan Filii w Jaśle, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi. – Konferencję z okazji dwudziestolecia wejścia Polski do Unii Europejskiej zorganizowaliśmy wspólnie z Generatorem Nauki GEN i Urzędem Miasta w Jaśle. To bardzo ważna rocznica dla całego kraju, naszego regionu i Jasła. Stwierdziliśmy więc, że warto pochylić się więc nad tą tematyką również pod kątem naukowym. Do udziału w konferencji zaprosiliśmy specjalistów reprezentujących ośrodki akademickie rozsiane po niemal całym kraju. Sama konferencja i jej idea związana jest z akcesem Polski do Unii Europejskiej oraz podsumowaniem i oceną dwudziestoletniego okresu od wejścia Polski do Unii aż do dnia dzisiejszego – mówił.

W gronie osób zaproszonych na konferencję nie zabrakło studentów oraz przedstawicieli władz samorządowych, z burmistrzem Jasła Adamem Kostrząbem i przewodniczącym Sejmiku Województwa Podkarpackiego Jerzym Borczem na czele. 

Ten dzień jest okazją do tego, aby w sposób ciekawy podejść do rozważań na temat obecności Polski w Unii Europejskiej. W swojej pracy zawodowej i nie tylko, wielokrotnie miałem okazję na własne oczy obserwować transformację, będącą efektem przystąpienia naszego kraju do wspólnoty. Blisko dwadzieścia lat temu zdawałem maturę jako uczeń I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Doskonale pamiętam, jak wówczas wyglądały okolice szkoły, w tym na przykład plac Żwirki i Wigury oraz miejsce, w którym dzisiaj odbywa się dzisiejsza konferencja. Tylko w przypadku projektu rewitalizacji mówimy o kwocie blisko 17 mln zł. Jego realizacja nie byłaby możliwa, gdyby nie środki finansowe Unii Europejskiej. Warto mówić też o perspektywach, które są przed nami. Jako nowe pokolenie i nowe władze miasta będziemy starać się je wykorzystać pozyskując jak najwięcej środków, aby zaspokoić kolejne oczekiwania mieszkańców Jasła – zapewnił Adam Kostrząb. 

Konferencja naukowa „20 lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej. Refleksje i perspektywy” została zorganizowana przez Filię w Jaśle, Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi we współpracy z Miastem Jasłem i Generatorem Nauki GEN w Jaśle. 

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny