Uczcimy pamięć Rudolfa Weigla. Szykujcie się na ciekawe warsztaty biologiczne i kreatywne

Za kilka dni świętować będziemy 141. rocznicę urodzin Rudolfa Weigla. Wybitny biolog, któremu ludzkość zawdzięcza opracowanie skutecznej szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu, przyszedł na świat 2 września 1883 r. Światowej sławy uczony jest jednym z patronów Generatora Nauki GEN. Do wspólnego upamiętnienia tej nietuzinkowej postaci i jego niebagatelnych osiągnięć naukowych zapraszamy wszystkich miłośników nauki, zarówno dzieci, jak też dorosłych. W GEN-ie czekać będą na Was ciekawe warsztaty biologiczne i kreatywne oraz pokaz filmu dokumentalnego o niedoszłym zdobywcy Nagrody Nobla. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.   

Rudolf Weigl urodził się w Przerowie. Tam też, na czeskich Morawach, wychowywał się aż do śmierci swojego ojca. Miał wówczas niespełna cztery lata. Los rzucił jego rodzinę najpierw do stolicy monarchii austro-węgierskiej, a następnie do Jasła. Tutaj, w 1896 r. Rudolf Weigl rozpoczął naukę w jasielskim gimnazjum, w którym spędził trzy lata. Maturę zdał w gimnazjum w Stryju, do którego przeniósł się z wraz z bliskimi. Zaraz potem zapisał się na Wydział Medycyny Uniwersytetu Lwowskiego. To właśnie we Lwowie rozpoczęła się wielka kariera naukowa późniejszego wynalazcy szczepionki przeciwko tyfusowi plamistemu.

Już w czasie Wielkiej Wojny rozpoczął badania nad patogenem, który odpowiadał za śmierć setek tysięcy żołnierzy na frontach wielu wojen toczonych na Starym Kontynencie. Geniusz w połączeniu z niestrudzonym dążeniem do osiągnięcia zamierzonych celów zaprowadził wybitnego biologa było wynalezienia pierwszej na świecie skutecznej szczepionki przeciw durowi plamistemu (tyfusowi). Fakt ten miał niebagatelny wpływ na współczesną cywilizację. Dzięki szczepionce ocalono bowiem życie milionów ludzi. Osiągnięcia Rudolfa Weigla w dziedzinie walki w tyfusem sprawiły, że od 1922 r. zgłoszono go do Nagrody Nobla. Otrzymał do niej nominację w 1936 r. Po drugiej wojnie światowej jego kandydatura została wycofana przez władze PRL.  

Rudolf Weigl po dziś dzień inspiruje zarówno naukowców, jak również wszystkich ludzi, którzy interesują się nauką i życiem postaci, które wywarły olbrzymi wpływ na dzieje cywilizacji ludzkiej. Dlatego też postanowiliśmy zaprosić Was do udziału w jasielskich obchodach 141. rocznicy urodzin Rudolfa Weigla, które odbędą się 7 września br. w Generatorze Nauki GEN. W programie wydarzenia znajdziecie kilka ciekawych propozycji.

W sieci, licznych publikacjach książkowych oraz artykułach naukowych i popularnonaukowych można znaleźć sporo zdjęć Rudolfa Weigla w laboratoryjnym kitlu. Często towarzyszy mu sprzęt laboratoryjny, w tym również mikroskop. To właśnie to urządzenie będzie głównym bohaterem warsztatów biologicznych, na które już dzisiaj zapraszamy uczniów klas I-III i IV-VI szkoły podstawowej. Uczestnicy zajęć nie tylko poznają skomplikowaną budowę mikroskopu, ale będą też mogli wykorzystać go do naukowych obserwacji przeróżnych preparatów, w tym bakterii, tkanek płuc, czy też owadów. 

Nie zabraknie też dobrej zabawy w strefie kreatywności. Młodych plastyków zaprosimy do stworzenia modelu układu oddechowego. Dzieci chwycą za nożyczki, ołówki, kolorowy papier, taśmę klejącą, słomki i woreczki śniadaniowe. Na koniec, za pomocą wdmuchiwanego do woreczków powietrza, będą mogły obserwować, jak funkcjonują płuca.

To jednak nie wszystko. Jeśli jesteście głodni wiedzy o Rudolfie Weiglu zapraszamy do Sali Audytoryjnej, w której odbędą się dwie projekcie filmu z cyklu „Giganci Nauki – Rudolf Weigl”.    

Program wydarzenia przedstawia się następująco:

  • Warsztaty biologiczne – “Świat pod mikroskopem” | godz. 9.00 – 10.00 (klasy IV-VI) i 10.30 – 11.30 (klasy I-III)
  • Warsztaty kreatywne (DIY) – “Model układu oddechowego” | godz. 10.00 – 11.00 (klasy IV-VI) i 11.30 – 12.30 (klasy I-III)
  • Projekcje filmu “Giganci Nauki – Rudolf Weigl” | godz. 10.00 i 11.15

Udział w warsztatach i projekcjach filmu jest bezpłatny. Zapisy prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00
Liczba miejsc jest ograniczona. 

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny