Uczciliśmy pamięć Adama Loreta

Adam Loret nie bez kozery określany jest mianem architekta przedwojennych Lasów Państwowych. Postać ta, pomimo upływu czasu, wciąż cieszy się wielką estymą wśród leśników i osób zaangażowanych w ochronę przyrody. W tym roku mija 140. rocznica urodzin pierwszego organizatora i dyrektora Lasów Państwowych. W środę (18 grudnia br.) wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Krośnie i Muzeum Regionalnym w Jaśle uczciliśmy pamięć zasłużonego leśnika.   

Jasielskie obchody 140. rocznicy urodzin Adama Loreta rozpoczęły się Parku Miejskim w Jaśle. Uczestnicy wydarzenia zgromadzili się pod obeliskiem upamiętniającym postać wybitnego jaślanina, aby oddać hołd zarządcy przedwojennych Lasów Państwowych, które uchodziły wówczas za jedne z najnowocześniejszych w całej Europie. Kwiaty pod kolumną z piaskowca zwieńczoną popiersiem Adama Loreta odlanym z brązu złożyli: Jadwiga Szylak – dyrektor Zespołu Szkół Leśnych w Lesku i Ryszard Brocławik – zastępca Nadleśniczego Nadleśnictwa Kołaczyce.

W programie obchodów 140. rocznicy urodzin Adama Loreta znalazły się również prelekcje popularnonaukowe, którym z uwagą przysłuchiwało się ponad stu siódmo i ósmoklasistów z jasielskich szkół podstawowych oraz uczniów Zespołu Szkół Budowlanych w Jaśle. Sala audytoryjna Generatora Nauki GEN wypełniła się do ostatniego miejsca.

Paulina Pawłowska z RDLP w Krośnie wygłosiła prelekcję, w której przybliżyła słuchaczom postać Adama Loreta. Dr. Edward Marszałek, rzecznik prasowy RDLP w Krośnie, w swoim wystąpieniu skupił się na dziejach leśnictwa w regionie, przekonując przy tym, że historia podkarpackiego leśnictwa zaczęła się znacznie wcześniej, niż 100 lat temu. W przygotowanej prezentacji nie zabrakło mnóstwa ciekawostek. O nowych technologiach w zarządzaniu lasami opowiedział z kolei prof. dr hab. Krzysztof Stereńczak, kierownik Zakładu Geomatyki w Instytucie Badawczym Leśnictwa w Raszynie. Okazuje się, że obecnie, w procesie zarządzania lasami i inwentaryzacji zasobów leśnych, kapitalnie sprawdza się teledetekcja, polegająca na zdalnym pozyskiwaniu informacji o zjawiskach i obiektach. Dzięki zastosowaniu nowych technologii leśnicy z łatwością mogą dziś określać skład gatunkowy lasów, strukturę pionową, kondycję drzew, czy też ich przyrost.

Zwieńczeniem środowego wydarzenia był panel dyskusyjny z udziałem dr. Edwarda Marszałka, prof. dr. hab. Krzysztofa Stereńczaka i Ryszarda Brocławika. W roli moderatora debaty wystąpił Krzysztof Haluch, kierownik Generatora Nauki GEN. Głównym tematem dyskusji było zastosowanie nowych możliwości w gospodarowaniu polskimi lasami.

To jednak nie wszystko, co przygotowaliśmy w ramach obchodów 140. rocznicy urodzin Adama Loreta. Dzisiaj, punktualnie o godz. 18.00, w sali audytoryjnej Generatora Nauki GEN odbędzie się projekcja filmu fabularnego pt. „Loret – leśnik z charakterem” w reż. Marcina Głowackiego. Obiektyw Film Studio, które jest producentem obrazu udostępniło również wystawę fotografii obrazującą prace nad filmem. Zarówno film, jak też wystawę będzie można obejrzeć za darmo.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny