Wydaje Wam się, że zawód farmaceuty polega wyłącznie na wydawaniu leków w aptecznym okienku? Nic bardziej mylnego! Przekonali się o tym uczestnicy warsztatów farmaceutycznych, które zorganizowaliśmy przy współpracy z jasielskim “Medykiem”. Dzieci podczas zajęć praktycznych samodzielnie przygotowały maść nawilżającą. W ten sposób postanowiliśmy wspólnie celebrować Światowy Dzień Farmaceuty.
W zakresie obowiązków współczesnego farmaceuty znajduje się całe mnóstwo ciekawych zadań. Jednym z nich jest produkcja leków. Między innymi z tego powodu słuchacze Medyczno-Społecznego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle wybierają kierunek kształcenia, który w przyszłości pozwoli im na wykonywanie zawodu technika farmaceutycznego. W środę (25 września br.) zawitali do GEN-u ,aby przeprowadzić warsztaty dla uczniów klas IV-VI. Zajęcia stały się doskonałą okazją do przybliżenia dzieciom specyfiki często niesłusznie niedocenianego zawodu farmaceuty.
Zadaniem uczestników warsztatów było przygotowanie maści nawilżającej. Dzieci, do jej przygotowania wykorzystały eucerynę, wodę i witaminę E w płynie, która działa wspomagająco w procesie regeneracji skóry. Z pomocą słuchaczy jasielskiego “Medyka” samodzielnie odważyły podstawowe składniki, a następnie zmieszały je za pomocą moździerza. Gotowy lek umieściły w pojemniczkach. Do tego celu wykorzystały kliszki recepturowe. Na koniec wypisały sygnaturę, na której umieszcza się skład preparatu i zasady jego stosowania.
W środowych warsztatach wzięli udział uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 i nr 4 w Jaśle oraz Szkoły Podstawowej w Nowym Żmigrodzie. Zajęcia stały się dla nich niepowtarzalną okazją do zgłębienia tajników pracy farmaceuty.
– Warsztaty bardzo podobały się dzieciom, które odwiedziły dzisiaj GEN. Mam nadzieję, że takich zajęć będzie znacznie więcej. Maść, którą dzisiaj przygotowały można zastosować do nawilżenia skóry dłoni, czy też na pękające pięty. Warsztaty przygotowali słuchacze kierunku technik farmaceutyczny. Zawód ten daje bardzo dużo możliwość. Absolwenci naszej szkoły mogą pracować między innymi w aptece, laboratorium, czy też w sklepie zielarsko-medycznym. Warto dodać, że zapotrzebowanie na pracowników, z tym właśnie wykształceniem jest bardzo duże. Branża farmaceutyczna wciąż bowiem dynamicznie się rozwija – mówi Łukasz Smoła, magister farmacji i nauczyciel w Medyczno-Społecznym Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Jaśle.
Warsztaty farmaceutyczne dla dzieci w GEN odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Farmaceuty.
md