Choć nowe technologie zrewolucjonizowały wiele dziedzin naszego życia, w tym również rozrywkę, to klasyczne gry planszowe nie przestają fascynować miłośników rywalizacji i wyzwań intelektualnych. Czołowe pozycje na liście najpopularniejszych gier tradycyjnych nieprzerwanie zajmują szachy i warcaby. Wszystkich fanów szachów i warcabów stupolowych zapraszamy do udziału w cyklu warsztatów, które poprowadzą doświadczeni instruktorzy. Do Mediateki zapraszamy zarówno doświadczonych graczy, jak też tych, którzy dopiero zamierzają rozpocząć przygodę z grami klasycznymi.
W szachy grają miliony ludzi na całym świecie, bez względu na wiek, płeć, narodowość, czy też wyznanie. Ponadczasowość i uniwersalność szachów sprawia, że gra, której historia sięga starożytności, wciąż cieszy się niesłabnącą popularnością. Szachy rozwijają umiejętność logicznego i strategicznego myślenia oraz uczą koncentracji. Co więcej, czas spędzony nad charakterystyczną planszą to niepowtarzalna okazja do zacieśnienia więzi społecznych. Obserwujemy to niemal każdego dnia w Mediatece, w której z łatwością znajdziecie zestawy „królewskiej gry”.
W GEN-ie na stałe zadomowiły się również warcaby stupolowe. Co ciekawe warcaby w swojej klasycznej odmianie mają rodowód starszy od szachów. W Polsce były znane już w średniowieczu. W 1723 r., niejaki Maciej Żubr herbu Ostroga wynalazł warcaby stupolowe, które z czasem zaczęto nazywać warcabami polskimi. Cieszą się one powszechnym uznaniem i popularnością wśród graczy na całym świecie.
Obie gry bez wątpienia mogą służyć jako skuteczne narzędzie wspomagające rozwój intelektualny młodych ludzi. Dlatego też nieustannie pozostają w kręgu naszego zainteresowania. Z myślą o młodych mieszkańcach Jasła i okolic, którzy chcieliby rozpocząć przygodę z szachami lub warcabami stupolowymi lub sprawdzić swoje umiejętności w rywalizacji z innymi graczami przygotowaliśmy cykl warsztatów szachowych i warcabowych.
Zajęcia poprowadzą instruktorzy z solidnym zasobem wiedzy i doświadczeniem trenerskim. Józef Zdebik wprowadzi Was do świata warcabów stupolowych. Z kolei Daniel Kopczyk nauczy Was podstaw gry w szachy oraz wyjaśni, czym jest taktyka i strategia.
Harmonogram warsztatów, które będą odbywać się we wtorki, w godz. 13.30 – 16.30 przedstawia się następująco: 12.11.2024; 19.11.2024; 26.11.2024; 3.12.2024.
Zapisy na warsztaty prowadzimy pod numerem tel. 13 448 25 00. Liczba miejsc jest ograniczona.
Aby wziąć udział w warsztatach należy i wypełnić formularz zgłoszeniowy, a następnie dostarczyć go do Generatora Nauki GEN (ul. Bednarska 2) lub przesłać na adres: gen@um.jaslo.pl.
NIEPEŁNOLETNI UCZETNIK < pobierz
PEŁNOLETNI UCZESTNIK < pobierz