W dniach 7 – 8 września odbył się po raz 14 Festiwal Rakietowy Meteora. W tym roku w wydarzeniu wzięli udział uczniowie 3 klasy jasielskiego Ekonomika – Witold Wojdyła oraz Wiktor Zarzyka wraz z opiekunem Ignacym Wojdyłą. Jako członkowie Polskiego Towarzystwa Rakietowego już w piątek pojawili się na miejscu i jako wolontariusze pracowali podczas przygotowań do festiwalu. W sobotęprowadzili warsztaty modelarskie dla odwiedzających gości a w niedzielę zaprezentowali swój własny model rakiety.
Rakietę zbudowali w ramach Szkolnego Koła Informatyki i Robotyki działającego w Zespole Szkół nr 4 w Jaśle prowadzonego przez dr Wincentego Skwarka i Ignacego Wojdyłę. Dzięki opanowaniu przez uczniów programów do projektowania oraz sprawnej obsłudze drukarki 3D oraz niedawno zakupionej wycinarki laserowej, powstała duża rakieta „MIRABILIS” o wymiarach: 1350 mm wysokości, 83 mm średnicy i wadze 1350 g. Rakietę wyposażono w zaawansowany spadochron oraz 3 silniki o łącznym impulsie całkowitym 195 Ns. Rakieta osiągnęła prędkość około 380 km/h i pułap 400 m.
Wydarzenie organizowane jest przez Polskie Towarzystwo Rakietowe (PTR) na Pustyni Błędowskiej – miejscu o istotnym znaczeniu dla polskiej historii inżynierii. Z tego miejsca startowały pierwsze polskie rakiety sondażowe.
Na festiwalu spotykają się co roku miłośnicy technologii rakietowej i astronomii z Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Są to przede wszystkim studenci oraz absolwenci politechnik z całego kraju. Prezentują przygotowane przez siebie konstrukcje – zaawansowane modele rakiet osiągające pułap nawet do 2300 metrów.
Uczniowie Ekonomika byli nielicznymi przedstawicielami szkół ponadpodstawowych na tej imprezie. Zdobyli uznanie stałych bywalców udowadniając, że zaangażowanie i wytrwała praca, jak również dzięki warunkom stworzonym w szkole, można brać udział w największych tego typu wydarzeniach w kraju. Zdobyte doświadczenie motywuje uczniów do dalszej pracy a w planach mają przeprowadzenie warsztatów rakietowych w Jaśle.
Źródło: Zespół Szkół nr 4 w Jaśle „Ekonomik”