Radio znane i nieznane

Dzieci przy stole

Piątoklasiści ze Szkoły Podstawowej nr 2 realizują projekt naukowo – badawczy w ramach konkursu Giełda Genialnych Pomysłów dla Jasła pod tytułem  ,,Na początku było Słowo! W jaki sposób zachęcić młodych jaślan do słuchania radia?”

Istotą projektu jest pokazanie młodzieży alternatywnych dla internetu i komputera sposobów spędzania czasu i relaksowania się. Radio to wynalazek sprzed dziesiątek lat, ale i dziś może zawierać wartościowe treści. Piątoklasiści uznali, że jedną z ciekawszych audycji radiowych są słuchowiska. Warto wyciągnąć z lamusa tę formę artystyczną i sprawdzić, czy spodoba się ona innym. W dobie renesansu, np. gier planszowych czy rekonstrukcji historycznych, radio również może się sprawdzić dla tych, którzy lubią słuchać i cenią swoją wyobraźnię. W końcu, jak zakłada nawiązujący do Biblii tytuł projektu: na początku było Słowo, a to zobowiązuje.

Swoją pracę grupa zaczęła od zabaw integracyjnych, potem metodą metaplanu rozważono wszelkie skojarzenia związane z radiem. Okazało się, że o radiu piątoklasiści  wiedzą bardzo dużo. W czasie kolejnych zajęć wykorzystali propozycję mediateki i wzięli udział w warsztatach gier planszowych. I to był strzał w dziesiątkę. Zobaczyli w jaki sposób krok po kroku stworzyć warstwę fabularną gry, książki czy innego projektu, jak ukonkretnić i przydać charakteru postaciom oraz zaplanować akcję. Nabyte umiejętności wykorzystają  w tworzeniu swojego słuchowiska, na które pomysł już kiełkuje w ich głowach.

Projekt realizuje założenia programu ,,Jasło – miasto wiedzy”. Zajęcia odbywają się w Generatorze Nauki w Jaśle i umożliwiają korzystanie ze wszystkich jego zasobów.

zespół projektowy: Milena, Zuzia, Ada, Maja, Ala i Jasiu

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny