Profesor Karol Myśliwiec opowiedział w GEN-ie o eksploracji starożytnych grobowców

Niewielu badaczy cywilizacji starożytnego Egiptu może poszczycić się tak znaczącym dorobkiem naukowym, jak profesor Karol Myśliwiec. Wystarczy wspomnieć, że wybitny egiptolog, przez wiele lat kierował polską ekspedycją archeologiczną w Sakkarze, największej nekropoli królewskiej w Egipcie. W poniedziałek (17 czerwca br.) w Sali Audytoryjnej Generatora Nauki GEN, wygłosił wykład, w którym ponownie opowiedział o swoich badaniach. W spotkaniu wzięło udział blisko stu mieszkańców Jasła i okolicznych miejscowości.  

Poniedziałkowe wydarzenie odbyło się z inspiracji Stowarzyszenia Miłośników Jasła i Regionu Jasielskiego. Profesor Karol Myśliwiec z radością przyjął zaproszenie do wygłoszenia wykładu w swoim rodzinnym Jaśle. Opowiedział w nim o polskich wykopaliskach w Egipcie, ze szczególnym uwzględnieniem prac, którymi przez wiele lat kierował jako szef polskiej ekspedycji archeologicznej w Sakkarze. Uczestnicy spotkania ze światowej sławy egiptologiem, mieli niepowtarzalną okazję do tego, aby dowiedzieć się czegoś więcej o zabytkach kultury materialnej, jakie pozostawiła po sobie jedna z najstarszych cywilizacji. W tym celu profesor Karol Myśliwiec zabrał słuchaczy w fascynującą podróż do przeszłości, przede wszystkim do czasów VI dynastii władców Egiptu.

Profesor Karol Myśliwiec, jak ma to w zwyczaju, nie omieszkał sięgnąć pamięcią do lat młodości, którą spędził w rodzinnym Jaśle, dzieląc się przy tym ze słuchaczami błyskotliwymi anegdotami i komentarzami. – Mury tego budynku mają dla mnie znaczenie symboliczne. Chodziłem tutaj do pierwszej klasy szkoły podstawowej, w której uczyło się około pięćdziesięciu osób. Naszą wychowawczynią była pani Szafirowa. Wspominam ten czas z ogromnym sentymentem, nie tylko dlatego, że po nauce byliśmy zobowiązani zadbać o swoje zdrowie leżąc przez dwie godziny na materacach, co było dla mnie rzeczą nie do wytrzymania. Budynek ten był otwarciem mojej kariery naukowej. To właśnie tutaj nauczyłem się alfabetu – mówił.

Poniedziałkowemu wykładowi towarzyszyła promocja książki pt. „Egipt za piramidami, czyli szeroki margines archeologii”. Opracowanie opublikowane przed dwoma miesiącami przez Instytut Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, jest autobiografią napisaną przez profesora Karola Myśliwca. Książka ukazuje jego dzieciństwo i młodość w Jaśle, studia na Uniwersytecie Warszawskim i 50 lat wykopalisk na Bliskim Wschodzie, szczególnie w Egipcie i Syrii. Czytelnicy, którzy postanowili nabyć książkę, mogli liczyć na tradycyjną dedykację i autograf samego autora.

md

Scroll to Top

Informacja!

11.11.2023 r. (sobota)
Generator Nauki GEN
będzie nieczynny